Волатильність курсу зберігає залежність від військово-політичних новин
Курс гривні на міжбанківському валютному ринку після поліпшення новинного тла в середу зберігав стабільність без втручання Національного банку України (НБУ), однак наприкінці дня поновив ослаблення.
Котирування на закриття торгів, за даними інформаційної системи УкрДилінг, становили вчора 28,15-28,17 грн/$, тоді як довідкове значення курсу, яке визначає НБУ щоденно на 12:00, було зафіксовано цього дня на рівні 28,0875 грн/$.
Нагадаємо, рухливість курсу різко зросла на початку тижня через ажіотажний попит на валюту, який виник на тлі новин про можливе повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну. Тож курс гривні до долара втратив у понеділок 45 копійок: котирування на завершення торгів сягали 28,495-28,515 грн/$. Різкий девальваційний імпульс гальмував Нацбанк, який збільшив продаж валюти з резервів до $377 млн (проти $50 млн у п’ятницю).
Поліпшення інформаційного середовища у вівторок зумовило розвернення динаміки у зворотному напрямку: фінальні котирування того дня становили 28,21-28,23 грн/$, а НБУ викупив з ринку понад $50 млн.
Головний продевальваційний чинник впливу на курс – негативні новини щодо ескалації військового конфлікту. Підтримку гривні надають новини про деескалацію та міжнародну допомогу Україні, зокрема, ухвалення Європарламентом рішення про надання макрофінансової допомоги на EUR1,2 млрд та рішення уряду США надати гарантію на суверенні позики на суму до $1 млрд.
«Курс гривні на валютному ринку України упродовж плинного тижня перебував під посиленим тиском через посилення фактору військової загрози, що позначилося на скороченні пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків на міжбанківському ринку на 8,2% та зростанням попиту на неї – на 17,1% порівняно з попереднім тижнем», – відзначив голова Ради НБУ Богдан Данилишин.
«Ситуація на валютному ринку є контрольованою. Схожу історію з аналогічних причин ми бачили в січні, й січневий досвід продемонстрував більшу стійкість до таких шоків… Поточний розмір міжнародних резервів дозволяє нам активно діяти на валютному ринку у разі необхідності, щоб заспокоювати тимчасові сплески», – запевняє директор департаменту відкритих ринків НБУ Олексій Лупін.
«Найближчим часом гривня зупиниться в межах 28-28,2 грн/$, проте гравці продовжать стежити за новинами та готові до будь-яких рухів у разі надходження нової порції негативу», – вважає фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.
Загалом офіційний курс гривні до долара з початку 2022 року девальвував на 3%.