Агромаркет

Верховний Суд поставив крапку в питанні постійного користування землями ФГ

Право постійного користування земельною ділянкою, яке було надано засновнику фермерського господарства для його створення, у подальшому переходить до цього фермерського господарства.

Про це AgroTimes повідомив  партнер юридичної компанії BARGEN Андрій Гевко, посилаючись на постанову Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 922/989/18.  

Адвокат нагадав, що декілька років назад Верховний Суд сформував однозначну практику, згідно з якою право постійного користування такою земельною ділянкою не може успадковуватися. Тобто, після смерті засновника фермерського господарства його спадкоємці не могли претендувати на цю землю. На практиці управління Держгеокадастру ухвалювали рішення про припинення права постійного користування земельними ділянками і господарства інколи втрачали чи не єдину землю, яку обробляли.

«Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що закон не передбачав права громадянина використовувати земельну ділянку, надану йому в користування для ведення фермерського господарства, без створення такого господарства, – зазначив Андрій Гевко. – На думку Великої Палати, у разі смерті громадянина – засновника селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства його засновнику, не припиняється зі смертю цієї особи, а зберігається за фермерським господарством, до якого це право перейшло після створення фермерського господарства».

За його словами, право постійного користування не входить до складу спадщини. Спадкувати можна права померлого засновника щодо селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства), а не земельну ділянку, яка перебуває в користуванні такого господарства.

В українських судах зараз розглядається багато спорів щодо скасування наказів Держгеокадастру та визнання за фермерськими господарствами права постійного користування. Більшість цих справ не розглядалися до вирішення цього питання Верховним Судом. Після прийняття Великою Палатою вищезазначеного рішення, ці справи будуть вирішені на користь фермерів.