Агромаркет

Важливі моменти у разі спадкування земельної ділянки

Цивільним кодексом України передбачено два види спадкування землі: за заповітом та за законом. Щоб отримати земельну ділянку чи земельний пай у спадок, спадкоємцям необхідно впродовж шести місяців із дня відкриття спадщини звернутися до нотаріуса за місцем проживання спадкодавця особисто, з заявою про прийняття спадщини.

Про це повідомляється на Фейсбук-сторінці Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА.

Право власності на земельну ділянку в порядку спадкування переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Зі спливом шестимісячного терміну з дня смерті спадкодавця, необхідно звернутися до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.

Під час подання такої заяви вам необхідно буде додати наступні документи:

– документи, що посвідчують особу спадкоємця (паспорт, ідентифікаційний номер);

– свідоцтво про смерть спадкодавця;

– документи, що підтверджують родинний зв’язок спадкоємця зі спадкодавцем (свідоцтво про народження, свідоцтво про одруження);

– оригінал документів, які підтверджують право власності спадкодавця на земельну ділянку (державний акт на право власності на земельну ділянку);

– довідку про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру на земельну ділянку.

Нотаріус має перевірити, чи не перебуває земельна ділянка під арештом. Якщо на спадкове майно накладено арешт, видача свідоцтва про право на спадщину затримується до його зняття.

Коли спадкоємець подав усі необхідні документи, нотаріус видає Свідоцтво про право на спадщину, а також реєструє право власності спадкоємця у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. З цього моменту особа є повноправним власником успадкованої земельної ділянки.

Документом, що підтверджує право на пай, є сертифікат. Він чинний до моменту виділення земельної ділянки в натурі. Надалі документом, що підтверджує право на земельну ділянку є вже державний акт, а оскільки сьогодні державні акти не видають, то замість них документом, що підтверджує право на пай, є витяг з державного реєстру майнових прав.

Якщо померлий не встиг провести процедуру виділення земельної ділянки в натурі і отримати державний акт, то нотаріус зможе видати свідоцтво на право на спадщину та провести реєстрацію права власності за спадкоємцем на пай, надалі з правом виділення в натурі спадкоємцем самої ділянки.

Дуже часто бувають випадки, коли за померлим залишився сертифікат. Тоді нотаріус видасть спадкоємцеві свідоцтво на спадщину, а спадкоємець надалі має зайнятись процедурою виділення ділянки в натурі з отриманням кадастрового номера, з подальшою реєстрацією права власності.

«У разі, якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки», – зазначила директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Гетьман.

Нагадаємо, власники паїв повинні оформити право власності на них до 1 січня 2025 року, щоб не втратити землю.