В Україні пропонують запровадити інститут незалежного земельного омбудсмена
Україна потребує самостійного багатопланового незалежного земельного омбудсмена як спеціалізованого захисника земельних прав.
Про це в журналі The Ukrainian Farmer пише завідувач сектору проблем аграрного та земельного права Інституту держави і права ім. В.Н. Корецького НАН України Павло Кулинич.
Самостійний незалежний земельний омбудсмен не повинен підпорядковуватися жодній правоохоронній структурі, включно з чинними омбудсменами. «Такий варіант зумовлено не лише наявними високими рівнями корупції та порушення земельних прав й інтересів, а й можливим ростом цих негативних явищ після очікуваного скасування мораторію на продаж сільгоспземель і введенням їх ринкового обігу», – пояснює Павло Кулинич.
Його діяльність пропонується забезпечити за кошти, зібрані за аналогією з коштами, віднайденими для фінансування діяльності бізнес-омбудсмена України.
Кабінет міністрів і низка міжнародних донорських і фінансових організацій можуть підписати Меморандум про взаєморозуміння щодо підтримання української ініціативи з боротьби з порушеннями земельних прав і законних земельних інтересів громадян та юридичних осіб України, пропонує Павло Кулинич.
«Таке фінансування може бути використане для забезпечення діяльності земельного омбудсмена України протягом перших трьох-п’яти років після відкриття ринку сільськогосподарських земель, – наголошує експерт. – А з часом його діяльність може бути подовжена за кошти державного бюджету».
Створення інституту земельного омбудсмена можна розпочати з ухвалення на основі такого Меморандуму постанови уряду про утворення офісу земельного омбудсмена з наступним поданням до Верховної Ради відповідного законопроекту. «На нашу думку, його слід подати в пакеті з проектом Закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», – зауважує Павло Кулинич.
Земельний омбудсмен має бути наділений законом такими повноваженнями, як право звертатися до суду про захист порушених земельних прав, ініціювати перегляд судових рішень із питань захисту земельних прав, вимагати пояснень посадових осіб органів влади тощо.
Такі повноваження, підкреслює експерт, може надати йому не постанова уряду, а закон. А основною категорією осіб, яких захищатиме земельний омбудсмен, мають бути селяни – власники паїв, а також сімейні й інші фермерські господарства.
Додати коментар