Агромаркет

В Раді зареєстровано законопроєкт щодо підвищення акцизів на пальне

Кабінетом Міністрів України як суб’єктом законодавчої ініціативи зареєстровано у Верховній Раді України Проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо наближення законодавства України до законодавства Європейського Союзу в частині акцизного податку»(реєстр. №11256).

Про це в Телеграм-каналі повідомив постійний представник уряду у Верховній Раді України Тарас Мельничук.

За його словами, законопроєкт має на меті приведення законодавства України у відповідність до норм законодавства ЄС задля виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, в частині наближення ставок акцизного податку до мінімального рівня, встановленого в ЄС. Законопроект розроблено на виконання статті 353 Угоди про асоціацію і додатка XXVIII до глави 4 «Оподаткування» розділу V «Економічне і галузеве співробітництво» Угоди про асоціацію.

Проєктом Закону України передбачено наступні зміни до Податкового кодексу України:

–  надати визначення терміна «проміжні продукти» відповідно до Директиви Директиви від 19.10.1992 № 92/83/ЄЕС про гармонізацію структур акцизних зборів на спирт та алкогольні напої;

–  збільшити для проміжних продуктів розмір ставки акцизного податку з 8,42 до 12,23 гривні за 1 літр (на 3,81 гривні), тобто на рівні розміру чинної ставки на вина ігристі та вина газовані, зброджені напої, вина (напої) ароматизовані ігристі (газовані);

–  встановити нові розміри ставок акцизного податку на пальне з огляду на їх мінімальний рівень, передбачений Директивою Ради № 2003/96/ЄС від 27.10.2003 про реструктуризацію системи Співтовариства щодо оподаткування енергопродуктів та електроенергії, які набиратимуть чинності з 01.01.2028. Зокрема, на основні види пального запропоновано встановити такі ставки акцизного податку: на бензини 359 євро за 1000 л, на газойлі (дизельне пальне) – 330 євро за 1000 л, на скраплений газ – 277 євро за 1000 літрів. Встановлено графік щорічного збільшення таких ставок з 01.07.2024 по 31.12.2027 включно (протягом чотирьох років) з огляду на загальну різницю між розмірами ставок, передбачених станом на 01.01.2028, та розмірами ставок акцизного податку на ці товари відповідно до чинних норм Податкового кодексу;
–  уточнити термін «середньозважена роздрібна ціна продажу сигарет», зокрема зазначити, що така ціна розрахована із суми загальної вартості всіх сигарет з урахуванням усіх податків, реалізованих виробниками на митній території України та ввезених імпортерами на митну територію України.

Наразі законопроєкт зареєстровано у Верховній Раді України, але текст документу ще не опублікований на офіційному порталі парламенту.

Варто зауважити, що у березні 2024 року уряд схвалив першу редакцію законопроєкту щодо підвищення акцизів на пальне, але тоді текст документу не був зареєстрований у ВР. У порівнянні з попередньою версією законопроєкту наразі уряд підкоригував у бік підвищення акциз на паливо моторне альтернативне – з  272,4 до 277 євро за 1000 літрів.

Раніше уряд схвалив законопроєкт щодо збільшення акцизів на пальне. Також ми писали, що підвищення акцизів призведе до зростання вартості пального на 10-15%.