Агромаркет

Україна зможе експортувати не більше 2 млн тонн зерна, - УЗА

Україна зможе експортувати не більше 2 млн тонн зерна, - УЗА

Станом на 1 березня було експортовано лише 18,2 млн тонн пшениці із запланованих 25,3 млн т. Враховуючи рекордні перехідні залишки, в Україні на елеваторах зберігається ще близько 12 млн тонн пшениці, при цьому до нового врожаю залишилось менше 3 місяців, а внутрішнє споживання може становити близько 1,5 млн тонн.

Про це повідомляє пресслужба Української зернової асоціації (УЗА).

У зв’язку з військовою агресією російської федерації та російською блокадою морських портів Азовського та Чорного моря, зерновики вимушені експортувати зернові та олійні культури лише через наземні шляхи сполучення з європейськими країнами з подальшим перевантаженням в європейських портах Балтійського та Чорного морів. Пропускна спроможність наземних переходів суттєво обмежена. Зокрема, за оцінками УЗА, наразі пропускна здатність наземних переходів обмежена в 20 тис. тонн на добу, що в 10 разів менше за можливості українських портів. Таким чином, за оцінками УЗА, за нинішніх логістичних умов Україна зможе експортувати не більше 2 млн тонн зерна, включно з пшеницею та кукурудзою.

«Сьогодні експорт – це не лише надходження вкрай потрібної валюти в країну, а й обігові кошти аграріїв для посівної кампанії та подальшого процесу вирощування культур. Окрім того, потрібно врахувати можливості зберігання вітчизняних елеваторів – близько 56 млн тонн. Сьогодні в Україні на складах залишається близько 22 млн тонн зерна, що може бути експортовано без ризиків продовольчої безпеки України.  Враховуючи тенденцію щодо вирощування понад 100 млн т зерна щороку, а також неекспортовані залишки, Україна може зіштовхнутися з великою проблемою відсутності достатніх потужностей для зберігання зерна», – наголошують в Українській зерновій асоціації.

Тому Українська зернова асоціація звернулася до профільних міністерств, зокрема Міністерства аграрної політики та продовольства та Міністерства економіки України, з проханням відновити експорт пшениці та скасувати ліцензування. Скасування ліцензії на експорт дозволить трішки спростити механізм експорту пшениці та вивільнити потужності для зберігання нового врожаю.

Нагадаємо, експорт агропродукції скоротився в 4 рази.