Агромаркет

Україна бачить два сценарія щодо продовження режиму лібералізованої торгівлі з ЄС

Україна бачить два сценарія щодо продовження режиму лібералізованої торгівлі з ЄС

Україна проситиме Євросоюз продовжити режим лібералізованої торгівлі з Україною після 5 червня 2025 року зі збільшенням переліку чутливих продуктів.

Про це в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» розповів міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.

За його словами, зараз зі сторони Європейської Комісії та Європейського Союзу неоднозначне бачення наших майбутніх торгових взаємовідносин у межах автономних торгівельних заходів (АТЗ). Це спонукає Україну рухатись і шукати інші ринки.

На переконання міністра агрополітики, чим менше українська продукція буде нависати над європейськими країнами, тим легше буде вести переговори.

«Наприклад, 36% нашого агроекспорту 2021 року постачалося до ЄС. Потім почалася широкомасштабна війна, виникли проблеми з морським коридором. У якийсь період на європейський ринок почало надходити до 73% української агропродукції, просто тому, що більше не було куди. Маємо подякувати нашим сусідам, які прийняли українську продукцію. Це був справжній ковток повітря.

2024 році ми скоротили агроекспорт до ЄС до 52%. Ми знижуємо частку ЄС в географії експорту і шукаємо йому альтернативу. При цьому пам`ятаємо, що ринок ЄС преміальним за цінами, зручним у плані логістики і життєво необхідним нашим виробникам, щоб тримати їх у тонусі по якості продукції», – уточнив Віталій Коваль.

Він розповів про основні сценарії розвитку подій щодо режиму лібералізованої торгівлі ЄС з Україною.

«Перший базовий сценарій, який Мінагрополітики артикулює в перемовинах, – війна не закінчилася, тож просимо продовжити режим АТЗ, але зі збільшенням переліку чутливих продуктів, яких зараз 7.

Другий сценарій, який обговорюється в кулуарах, – лібералізація торгівлі по 29-й статті, тобто на основі довгострокового планування розширення кількості продуктів, які можуть бути завезені в ЄС. Так, ідеться про квоти, але переглянуті і суттєво збільшені. Наприклад, до війни Україна могла поставляти в ЄС 20 тис. тонн цукру. Проте для України це дуже мало – лише кілька робочих днів наших заводів. Зараз йде підготовка до фінальної стадії переговорів», – додав Віталій Коваль.

Нагадаємо, втрати українських агровиробників у разі непродовження торговельних преференції з боку ЄС перевищуватиме 4 млрд. дол..