Собівартість вирощування та доробки лікарської сировини знижує максимальна механізація процесів, - експерт
Виконання процесів мийки та сушіння лікарської сировини суттєво впливають на її якість. Зокрема, залежно від виду рослини, необхідно коригувати температуру та умови сушіння.
Про це AgroTimes розповів Олександр Губаньов, технолог-консультант компанії «Шльосем Україна» з вирощування лікарських рослин, заступник голови Асоціації виробників лікарської сировини України.
Насамперед фахівець радить механізувати якомога більше процесів, адже це зменшує собівартість вирощування та доробки сировини. При невеликих площах (до 1 га) сировину можна мити просто зі шлангу біля прісної водойми. Якщо ж господар має 10 га угіддя, то найбільш оптимальними є мийки барабанного типу. Мити треба протягом 5-15 хв холодною водою, щоб не вимивалися діючі речовини.
«Температура під час сушіння повинна бути у межах 30-50°C. Зокрема, для ефірних культур потрібна мінімальна температура – 30°C, щоб не випаровувалась ефірна олія, для решти – 40-50°C. Невелику кількість сировини (100-300 кг) можна на протязі одного дня в’ялити на сонці, щоб зменшити частково вологу, а потім сушити на даху в тіні» – відзначає фахівець.
Для більшого обєму сировини оптимальними будуть підлогові сушарки. Для висушування сировини з площі 2-5 га найбільш оптимальна площа підлоги для висушування повинна становити в межах 50 -60 м2. Більші площі вирощування потребують будівництво спеціального сушильного господарства.
«Сировина висохла, коли стебло або корінь легко ламаються, якщо гнуться – сира. Щоб корінь висихав швидше, його необхідно подрібнити після підвялювання і мийки. Однак, деякі корені, такі як ехінацея, досить добре сохнуть і без подрібнення. Після сушки сировина зберігається від одного року до трьох. Сировина досить добре зберігається у складських приміщеннях у звичайних поліпропіленових мішках і без опалення», – додає Олександр Губаньов.
Нагадаємо, дотримання правил GACP значно підвищує ефективність виробництва лікарських рослин.