Скасовано ліцензування експорту кукурудзи та соняшникової олії
Уряд України скасував обов’язкове ліцензування експорту кукурудзи та соняшникової олії з метою полегшення експорту, який суттєво знизився через війну Росії проти України та блокування агресором українських портів.
Про це повідомляє пресслужба Української зернової асоціації.
Скасування ліцензування вказаних груп товарів передбачено постановою КМУ від 24 березня 2022 р. №352.
Раніше Українська зернова асоціація зверталася до прем’єр-міністра України з проханням скасувати впроваджене ліцензування експорту кукурудзи, адже таке рішення не сприяло прискоренню експорту, а лише гальмувало торгівлю зерном.
Як відомо, в умовах війни з Російською Федерацією та через блокування морських портів України, через які здійснювалось до 95% всього зернового експорту, зерновики вимушені шукати шляхи вивезення зерна через наземні переходи, зокрема, залізничні. Якщо раніше через морські порти України могла експортувати близько 200 тис тонн щодоби, то наразі наземні переходи дозволяють здійснювати близько 20 тис тонн на добу. Такий перебіг подій значно погіршує ситуацію з проведенням посівної кампанії, адже кошти виручені з експорту аграрії традиційно використовують на посівну.
Експорт кукурудзи з України в 2021/2022 МР році очікувався на рівні 30-32 млн тонн з близько 38 млн тонн врожаю. Залишилось експортувати ще 14-15 млн. тонн кукурудзи. Експорт – це доходи аграріїв, в тому числі кошти на проведення посівної, а також це так потрібні сьогодні Україні валютні надходження.
Збереження великих залишків минулорічного врожаю ставить під питання також можливість зберігання зерна нового врожаю, оскільки в Україні немає надлишку потужності для зберігання зерна.
Нагадаємо, українська кукурудза до країн ЄС може експортуватися залізницею. Раніше ми писали, що через порти експортувалося 98% українського зерна.