Що може стати альтернативою продажу ФГ як цілісного майнового комплексу
Альтернативою продажу фермерського господарства як цілісного майнового комплексу (ЦМК) є відчуження кожної складової такого ЦМК окремо.
Про це The Ukrainian Farmer повідомила адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»» Ірина Висоцька.
За словами юристки, у такому разі одночасно з відчуженням ліквідних активів не потрібно вирішувати питань із кредиторами фермерського господарства щодо переведення боргів. Вона зауважила, що в разі придбання майна ФГ особа не набуває статусу члена фермерського господарства. З огляду на це розглядуваний варіант буде оптимальним у разі, коли набувачем майна фермерського господарства бажає стати юридична особа.
«Водночас недоліком цього шляху є те, що втрачається цілісність бізнесу («комплексність» продажу). Відтак, відчуження того чи іншого виду майна юридично не залежатиме від відчуження решти, що може не влаштовувати як одну, так й іншу сторону», – зауважила Ірина Висоцька.
Адвокат повідомила, що за відчуження кожної складової ЦМК окремо застосовуються загальні положення законодавства щодо продажу кожного виду майна. Так, відповідно до ч. 1 ст. 657 ЦКУ договір купівлі-продажу нерухомих речей (будівель, земельних ділянок) укладатиметься в письмовій формі й підлягатиме нотаріальному посвідченню. Посвідчення правочинів щодо відчуження нерухомого майна провадитиметься за місцем знаходження (місцем реєстрації) цього майна або за місцем знаходження / зареєстрованим місцем проживання однієї зі сторін відповідного правочину (ч. 4 ст. 55 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 №3425).
Нагадаємо, експерт розповіла про особливості продажу майна підприємства.