Ринкова вартість основних засобів агровиробництва недооцінена у 2,5 раза
За останні десять років основні засоби виробництва у сільському господарстві були дооцінені лише на 43%, тоді як в інших галузях національної економіки – майже у 9 разів, зокрема, у промисловості – у 6,3 раза. Така недооцінка нівелює абсолютні та відносні фінансово-економічні показники галузі.
Таку думку висловив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.
За його словами, питання переоцінки сільськогосподарського майна актуалізується в умовах постійної інфляції за досить високих темпів зростання цін на галузеві основні засоби, зауважив експерт.
За даними Державної служби статистики України, первісна (переоцінена) вартість основних засобів сільського господарства, мисливства та надання пов`язаних із ними послуг на кінець 2018 року склала 399,5 млрд грн, або 4,1% від загальної вартості основних засобів національної економіки України.
Втім, за розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, реальна ринкова вартість основних засобів сільського господарства, мисливства та надання пов`язаних із ними послуг на кінець 2018 року мала б перевищувати дані Держстату майже у 2,5 разу і складати 923,6 млрд грн.
«У такому разі амортизаційні відрахування, що відображаються у собівартості сільськогосподарської продукції склали б не 28,7 млрд грн, як відображено у статистичних даних, а реальну справедливу величину, необхідну для розширеного відтворення основного капіталу, – 64,7 млрд грн (923,6 млрд грн х 0,07)», – пояснив Олександр Захарчук.
На думку експерта, виправити ситуацію можна двома шляхами: провести масову переоцінку основних засобів сільгоспвиробництва за справедливою ринковою вартістю або здійснити разову загальногалузеву індексацію балансової вартості основних засобів.
Як повідомлялося раніше, вартість активів у сільському господарстві за п’ять років зросла у 2,6 раза.
Додати коментар