Пристрій для вимірювання вологи в ґрунті розробник презентує на конференції «День Агронома»
Пристрій, що вимірює рівень вологи в метровому шарі ґрунту та його температуру в режимі реального часу розробила компанія Droppity на замовлення господарства «Лан», що на Одещині. Над розробкою працював син власника господарства Максим Уханов разом з командою програмістів.
Про це AgroTimes розповів голова і власник СФГ «Лан» В’ячеслав Уханов, який презентує розробку на конференції «День Агронома» 10 лютого в Києві.
За його словами, дані з пристрою надходять на мобільний телефон чи планшет за запитом користувача. Спеціальні датчики, що зчитують інформацію про кількість вологи та температури ґрунту, розташовуються через кожні 20 см до глибини одного метра. Таким чином, можна бачити, наскільки глибоко проникла волога. А якщо вона затримується у верхньому шарі, це сигнал, що ґрунт потребує глибокого рихлення.
Також на додачу до пристрою розроблена програма, в яку заведено максимум агрономічних формул, що дає змогу на основі отриманих даних моделювати майбутню урожайність культур, в залежності від кількості вологи.
«Наприклад, вводимо в програму озиму пшеницю, дату сівби і сходів. Рівень вологи станом на 20 березня становить 120 мм, а до збирання лишилося умовно 173 дні. Враховуючи транспіраційний коефіцієнт озимої пшениці і ту умову, що за ці 173 дні більше не буде опадів, маємо прогнозовану врожайність 4,04 т/га. У програму також заведений коефіцієнт виносу рослиною азоту, фосфору, калію, сірки тощо. Тож, для формування врожаю 4,04 т/га за наявної вологи нам потрібно 113,1 кг азоту, 44,4 кг фосфору, 80,8 кг калію. Знаючи, скільки в грунті вже є цих елементів, вираховуємо. Скільки ще потрібно внести», – розповів В’ячеслав Уханов.
Він також додав, що в майбутньому до пристрою планують додати датчики для вимірювання кількості поживних речовин у грунті.
Розробка зручна також для культур на зрошенні, адже дає змогу розрахувати оптимальну кількість води для отримання максимального врожаю.
На конференції «День Агронома: Отримати гарантований урожай» обговорюватимуть також тонкощі технології вирощування соняшнику, зміни шкодочинності шкідників, керування пожнивним режимом рослин для мінімізації стресу від засухи та багато успішних агнономічних практик.