Агромаркет

Прямі втрати від блокади агровантажів на кордоні з Польщею сягають до $1,5 млн

Прямі втрати від блокади агровантажів на кордоні з Польщею сягають до $1,5 млн

Українські аграрії та перевізники зернових за 23 дні простою на польських кордонах вже втратили від $954 тис. до $1 485 тис.
Такі результати розрахунків оприлюднив Центр досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки KSE Агроцентр у Telegram.
За даними ДПСУ, станом на 4 березня в черзі на кордоні з Польщею стоять 1044 вантажівки, які перевозять аграрну продукцію (УКТЗЕД 01-24). Водночас середній час перебування на трьох пунктах пропуску (Краківець, Рава-Руська і Ягодин) сягає 23 діб. За даними Мінагрополітики, у лютому 2024 в структурі перевезень автомобільним транспортом зернові становили 24%, з них пшениця – 10%, 1% ячменю і 13% кукурудзи. Середньозважена внутрішня ціна цих трьох зернових культур, за розрахунками становить $108 за тонну без ПДВ (на основі даних Украгроконсалт). За даними логістичних операторів, середня вартість простою однієї вантажівки становить $110.
«Оскільки інформація щодо структури вантажоперевезень не публікується, припускаємо, що відсоток «зернових» фур, що перебувають на кордоні коливається від 35% до 50%, а частка зіпсованого збіжжя внаслідок простою на кордоні сягає від 5% до 15%», – вважають у KSE Агроцентр.
Таким чином, якщо зернові перевозять 35% від усіх вантажівок, що везли агропродукцію, а зіпсоване збіжжя становить 5%, загальні збитки сягнуть $0,95 млн за 23 дні простою на кордоні. Якщо рівень псування збіжжя становить 15% за умов, що зерно перевозить така ж кількість вантажівок, що і в першому сценарії, збитки у становитимуть $1,04 млн за 23 дні простою.
Якщо ж на кордоні частка зернових вантажівок становить 50% від загальної кількості вантажівок, що перевозять аграрну продукцію та за умови псування 5% збіжжя, загальні збитки складуть $1,36 млн.
Якщо у черзі перебуває 50% «зернових» вантажівок і 15% збіжжя буде непридатним для використання, збитки за цим сценарієм сягнуть уже $1,5 млн.
Розрахунок є приблизним та не включає інші непрямі втрати (переорієнтування вантажу через інші країни).
Нагадаємо, польські фермери висипають зерно з українських фур. Також ми писали, що польські фермери перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагону. Крім того, на польському кордоні невідомі пошкодили український ріпак в трьох зерновозах.