Основні засоби агровиробництва недооцінені, – експерт
Через недооцінку основних засобів агровиробництва нівелюються фінансово-економічні показники сільськогосподарської діяльності, зокрема, амортизаційні відрахування, собівартість, фінансовий результат та рентабельність.
Про це AgroTimes розповів доктор економічних наук, завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.
За його словами, уточнений розрахунок згаданих показників (з урахуванням фактичної недооцінки основних засобів у 2014-2017 роках) засвідчив, що вони завищені.
Так, 2014 року, з урахуванням дооцінки основних засобів, рівень рентабельності агровиробництва становив не 25,8% (дані офіційної статистичної звітності – форма № 50-сг), а 13,8% (без урахування подальшого впливу 23-відсоткового зростання цін на засоби виробництва). Наступного року – не 45,6% (офіційні дані), а 34,8% (без урахування 32-відсоткового зростання цін на засоби виробництва). Аналогічна ситуація й у 2016-2018 роках.
Недооцінка основних засобів агровиробництва, на переконання фахівців ННЦ «Інститут аграрної економіки», призводить до штучного завищення результативності сільськогосподарської діяльності.
Разом із тим рівень переоцінки (індексації) основних засобів інших галузей національної економіки в рази перевищує цей показник в сільському господарстві, відповідно, впливаючи на «відносне» заниження рентабельності операційної діяльності підприємств інших сфер («відносне» щодо показників сільського господарства).
Для порівняння: за десятиліття в агросекторі їх переоцінювали лише на 43%, тоді як в інших галузях – майже у 9 разів (у промисловості – в 6,3 раза).
Додати коментар