Агромаркет

Названо регіони, які найбільше скористалися програмою часткової компенсації вартості сільгосптехніки

Названо регіони, які найбільше скористалися програмою часткової компенсації вартості сільгосптехніки

Минулого року за програмою часткової компенсації вартості сільгосптехніки та обладнання агровиробники отримали найбільший обсяг підтримки – понад 1 млрд гривень. Цього року очікується, що за виділеними обсягом програма буде у ТОП-3.

Про це під час онлайн-презентації огляду «Державна підтримка в АПК: які галузі отримують найбільшу підтримку, та хто головний бенефіціар програми часткової компенсації вартості сільгосптехніки?» повідомив керівник Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Олег Нів’євський.

Основними бенефіціарами програми є сільськогосподарські виробники, які можуть отримати 25% компенсації від вартості придбаної техніки за умов, якщо ця техніка внесена до відповідного Наказу Міністерства економіки України. У географічному розрізі лідерами за розподілом підтримки виявилися південні регіони країни, а саме Луганська, Запорізька, Миколаївська та Одеська області. Найменше отримували таку компенсацію агровиробники в Івано-Франківській області.

Загальний аналіз програми у 2019-2020 роках показав, що в середньому підприємства отримали 1,4 платежів в рамках програми. Мінімальний обсяг компенсації становив біля 2 тис гривень, максимальний – 35 млн гривень.  Більшість субсидій була спрямована на середні підприємства – понад 70% підтримки, якщо брати до уваги підприємства від 500 до 10 тис. гектарів. Малі підприємства отримали 10% такої допомоги, а великі – 16%. Однак у розрахунках на гектар, дрібні підприємства отримали в 7 разів більше ніж середні та великі підприємства.Підприємства до 500 гектарів в середньому розрахунково отримували близько 726 гривень на гектар, від 500 до 2 тис. гектарів – 188 гривень, від 2 тис. до 10 тис. гектарів – 102 гривні.

З іншого боку, якщо рахувати відсоток витрат на купівлю сільгосптехніки у загальних витратах підприємства, то між середніми і великими невелика різниця у 2%. За словами експерта, одна з причин може бути в тому, що великі підприємства надають перевагу іноземній великогабаритній техніці. 

Нагадаємо, названо галузі, які отримують постійну держпідтримку.