Наближення мінімальних експортних цін до зони природної волатильності несе певні ризики
Майбутнє запровадженої системи мінімальних експортних цін є доволі цікавим. Якщо її роль виявляти занижені ціни та виставляти мінімальні рівні для ринку, можна уявити ситуацію, що процес успішно триває, поки на ринку не залишиться порушників.
Про це у своїй колонці для АgroТimes розповів старший аналітик компанії Barva Invest Павло Хаустов.
«Виходить, що в якийсь момент часу у вибірку будуть потрапляти реальні справедливі ціни, але система відрізатиме найнижчі з них і робитиме їх «нелегальними»? Безумовно, це абсурдний сценарій, адже ми можемо бути впевнені, що урядовці, звісно ж, будуть грати на випередження і зупинять цей маховик судного дня агроринку. Так само як частина ринку була впевнена, що нові правила експорту — це достатньо серйозна річ, щоб до неї поставились серйозно і бізнес не платив з власної кишені», – припустив фахівець.
За словами Павла Хаустова, негативні та дуже ризикові наслідки будуть проявлятись ближче до моменту, коли мінімальні експортні ціни будуть просто наближатимуться до зони природної волатильності цін товарів.
«У листопаді ціни на соняшник в Україні коливались в межах 50 доларів ($625-$678). З 22 серпня до 23 вересня соя подорожчала з $375 до $465. Більші ціни — це в очах держави цілком законно, але при аналогічному розвалі на 20% чи спрацюють якісь механізми, щоб це довести — мінімальна ціна не має бути на заваді ринковій ситуації», – уточнив старший аналітик компанії Barva Invest.
Він зауважив: система мінімальних цін дуже нова і ринок не встиг як слід ознайомитись із її роботою на практиці. Тож сценарії та занепокоєння наведені з теоретичної точки зору і не обовʼязково відображають реальну роботу цього механізму відсікання мінімальних цін в практичній площині в майбутньому.
Нагадаємо, мінімальні експортні ціни можуть вийти боком у майбутньому.