Китайський експорт кукурудзи — перспективи проекту
Китай, схоже, готовий відновити експорт кукурудзи вперше після 10-річної паузи, щоб розвантажити державні запаси.
Про це, з посиланням на Nikkei, повідомляє ІА «Зерно Онлайн».
Згідно з повідомленням, у вересні уряд КНР видало дозвіл на експорт кукурудзи, як мінімум, двом державним компаніям, зокрема корпорації COFCO. Як очікується, на зовнішні ринки буде поставлено близько 2 млн тонн китайської кукурудзи.
«Китай у жовтні відмовився від програми накопичення державних запасів кукурудзи та фіксованих цін закупівлі для фермерів. На сьогодні запаси кукурудзи у країні оцінюються в 150–240 млн тонн. Урожай 2016 року становитиме 200 млн тонн»,— ідеться в повідомленні.
Зазначається, що китайська кукурудза нині коштує приблизно на 30 дол./т дорожче за середній світовий рівень, і це ставить під питання перспективи експорту. Однак, з другого боку, уряд країни несе величезні витрати зі зберігання таких величезних запасів.
Видання також пише, що, на думку експертів, у разі початку китайського експорту кукурудзи на світові ціни чинитиметься тиск, що, правда, вигідно Японії, для якої імпортна кукурудза — основний компонент кормів для тваринництва та птахівництва, великі обсяги йдуть на продовольче споживання.
«Китайське зерно має ще й логістичну перевагу. Карго по 60 тис. тонн зі США — основного постачальника Японії — тривають близько місяця, експорт із Китаю триватиме лише 2–3 дні. Крім того, китайські судна вантажопідйомністю до 3 тис. тонн можуть приймати й малі порти Японії».
Крім того, сумнів із боку японських переробників полягає у якості китайської кукурудзи, яка зберігалася протягом декількох років. Також важливим є питання ціни. Японія готова купувати китайське зерно лише в разі, якщо воно буде дешевшим за американське. Проте чи стане Китай надавати своїм трейдерам експортні субсидії, поки що не відомо.
Додати коментар