Агромаркет

Експорт до ЄС: менше сировини, більше переробки

Експорт до ЄС: менше сировини, більше переробки

Понад 10 років вільної торгівлі з Євросоюзом перетворило нашу торгівлю на ЄС-центричну: зараз 59,5% нашого експорту припадає на Країни Співдружності.

Про це на своїй Фейсбук-сторінці повідомив заступник міністра економіки України – торговий представник України Тарас Качка.

За його словами, попри усі турбуленції в аграрній сфері і на кордоні, український експорт до ЄС виріс на $1,34 млрд, або 5,9%.

«Більшість товарів додали в експорті . А номенклатура нашого експорту дуже широка: у 2024 році ми експортували 6 категорій товарів нас суму більше $1 млрд кожна, 33 категорії на суму більше $100 млн кожна і ще 423 категорії товарів експортувалися в обсягах від $99 – $1 млн», – зауважив Тарас Качка.

Торговий представник України зазначив, що спостерігається тенденція щодо скорочення експорту сировини.

Зокрема, експорт кукурудзи становив 14,06 млн тонн, що на 1,2 млн тонн менше, ніж у 2023-му. «Причина – заборони наших сусідів. Але ЄС і далі – наш ключовий ринок кукурудзи – 49,2% всього нашого експорту йде туди. Так само – пшениця. Ми експортували в 2024 році 7,3 млн тонн, на 0,9 млн менше. Але це все одно 34% всього нашого експорту пшениці і в рази більше того, що ми експортували до війни (+- 1 млн тон). Ці товари споживають фермери з ЄС і показники нашого експорту базових аграрних товарів свідчать, що фермери на вулицях протестують проти українських аграрних товарів, але грошима все одно голосують за них», – додав Тарас Качка.

На його переконання, через обмеження на рівні ЄС ми продали на 51% менше цукру в ЄС, ніж в 2023 році – на $195 млн менше, але наш експорт цукру в цілому збільшився на 45% і досяг 749 тисяч тонн, з яких лише 303 тисячі потрапило до ЄС.

«Найбільш показова цифра – скорочення експорту насіння соняшнику – 76%. Минулого року ми експортували в ЄС лише 181 тисячу тонн насіння соняшнику. Натомість експорт олії соняшникової виріс на 13%. І з показником у $2,87 млрд цей товар є номер 1 в нашому експорті в ЄС. При цьому частка ЄС склала 59% в усьому нашому експорті соняшникової олії», – уточнив Тарас Качка.

За його словами, завдяки координації між урядом і експортерами, експорт мʼяса птиці вписався в межі визначені ЄС – 136,8 тисяч тонн. ЄС має 40,6% нашого експорту мʼяса птиці на суму $390 млн.

«І є товар, який просто ігнорує всі бар’єри і протести. Експорт українського меду до ЄС сягнув 71,18 тонн і в грошах приніс на 22% більше нашим пасічникам – $136 млн», – підсумував Тарас Качка.

Нагадаємо, Україна експортувала до ЄС на $1 млрд більше, ніж торік.