Агромаркет

Експерт розповів про особливості ціноутворення при експорті біометану

Експерт розповів про особливості ціноутворення при експорті біометану

Щоб працювати рентабельно, потрібно продавати біометан мінімум по 900 євро за 1 тис. куб. м. І така ціна в Європі є. Адже у країнах ЄС вона складається з вартості природного газу і премії.

Про це в своїй колонці для АgroТimes розповів голова правління Громадської спілки «Біоенергетична асоціація України», член правління Європейської біоенергетичної асоціації Георгій Гелетуха.

За його словами, ціна природного газу в Україні зазвичай на 10% дешевша, ніж в Європі. А ось премія залежить в першу чергу від виду сировини.

«Найбільша премія, коли ви працюєте на гноївці з ВРХ, свиней та курячого посліду. Вона доходить до 1 тис. євро за 1 тис. куб. м. біометану. Другий вид сировини – відходи рослинного походження: солома, стебла кукурудзи і так звані покривні культури, в тому числі силос кукурудзи, якщо він вирощується в проміжку між основними культурами. У цьому разі він не буде конкурувати з продуктами харчування. Тільки у цьому випадку він буде прирівнюватись до відходів. Для такого типу сировини премія становить близько 500 євро за 1 тис. куб. м. біометану. Й навіть з такою премією є рентабельність, особливо для великих проєктів», – зазначив Георгій Гелетуха.

Фахівець розповів, що останній вид сировини – це те, що конкурує з продуктами харчування та кормами. Зокрема, мова йде про силос кукурудзи як основної культури, а не покривної.

«Це не стимулюється Директивами ЄС й такі продукти не належать до відходів, відповідно, там премія на рівні 100-200 євро за 1 тис. куб. м. біометану. І хоч з силосом зручно працювати, але ціна на біометан із такої сировини не буде високою. Проте його і далі будуть використовувати для виробництва біогазу, але перероблятимуть на електроенергію», – додав Георгій Гелетуха.

Нагадаємо, Україна може зайняти до 20% європейського ринку біометану.