Експерт назвав суттєві недоліки практики застосування МПЗ
Механізм адміністрування податків у вигляді уніфікованого обтяження у вигляді мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) недостатньо обґрунтований.
Про це у статті для The Ukrainian Farmer розповів завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» Леонід Тулуш.
За його словами, суттєвими недоліками практики застосування МПЗ є:
• відсутність урахування форс-мажорних обставин, що супроводжують сільгоспдіяльність (законом не передбачено звільнення хоча б від частини МПЗ у разі втрати врожаю внаслідок природно-кліматичних чинників);
• відсутність урахування специфіки окремих видів сільгоспдіяльності, зокрема вирощування фруктів, ягід тощо — коли доходи отримують через певний час, а МПЗ потрібно сплачувати вже тепер;
• неврахування різної дохідності окремих видів сільгоспдіяльності — уніфіковане обтяження земельних ділянок у вигляді МПЗ призведе до подальшого зменшення площ під кормовими й іншими низькомаржинальними культурами, які можна вирощувати тільки в умовах прийнятного рівня податкового навантаження.
Отже, попри привабливість ідеї боротьби з тіньовою орендою сільгоспугідь і приховуванням частиною суб’єктів агробізнесу своїх доходів від оподаткування, запропонований Законом №1914 механізм адміністрування податків у вигляді уніфікованого обтяження у вигляді МПЗ — недостатньо обґрунтований. Негативні ефекти від застосування можуть переважити той позитив, на який сподіваються апологети відповідної ідеї.
Нагадаємо, практика застосування МПЗ негативно впливатиме на ринок сільгоспугідь.