Експерт назвав основні пріоритети відбудови АПК
Є основні пріоритети відбудови агропромислового комплексу України.
Про це у своєму Телеграм-каналі повідомив керівник Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Олег Нів’євський.
Першим пріоритетом є розмінування та рекультивація земель. Це масштабний проект відновлення на десятки років.
Також важливим є відновлення та налагодження експортної логістики та інфраструктури. Внаслідок блокування експорту росією логістика ускладнилась та значно зросла в ціні, через це внутрішні ціни опустились до рівня собівартості виробництва, ліквідність підприємств під загрозою.
«Як свого роду “страховку” від нашого ненормального північного сусіда, уряд може стимулювати побудову сухих портів на кордоні із ЄС», – констатував Олег Нів’євський.
За його словами, третім пріоритетом є усунення «вузьких місць» для приватних інвестицій – гарантування та вартість кредитів.
«Практика попередніх проєктів післявоєнної відбудови свідчить, що грошей на все і всіх не вистачить. Більше, АПК буде конкурувати із іншими секторами для фінансування. Основні моменти тут – це доступ та вартість фінансування, особливо для дрібних та середніх сільгоспвиробників. В них була проблема із гарантуванням кредитів (заставою) до початку війни, а зараз із значними руйнуваннями та збитками – ситуація ще гірша. Тому гарантування кредитів – це потрібний напрямок і потрібно надалі розвивати Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві, сподіваюсь ця інституція повноцінно запрацює до кінця року», – уточнив фахівець.
Ще одним викликом стане те, що ніхто не здатен наперед передбачити успішність секторів економіки в перспективі майбутніх років. Тому задача підприємців – інвестувати та ризикувати із надією на успіх та отримання прибутку. Натомість задача уряду їм, в першу чергу, не заважати: потрібен політичний простір, де є місце реалізації кожній підприємницькій ініціативі.
Пріоритетом також є вступ України до ЄС.
«Швидше за все, вся донорська підтримка Україні буде координуватись із ЄС і відповідати “стандартам” Євросоюзу, і швидше за все ЄС буде найбільшим донором. Крім того, в ЄС регулювання щодо виробництва та реалізації агропродовольства (харчова безпечність, практики, транспортування, екологія тощо) дуже вимогливі. І вже зараз потрібно думати над спропожністю на всіх рівнях держуправління відповідати вимогам ЄС в реалізації та контролі регуляторки ЄС. Наразі, як на мене, це найбільше вузьке місце у вступі до ЄС і відбудові», – додав Олег Нів’євський.
Нагадаємо, прямі збитки агросектору через війну зросли на $2.1 млрд.