Агромаркет

EBITDA основних агрокультур зріс удвічі

EBITDA основних агрокультур зріс удвічі

У порівнянні з сезоном 2022 року, 2023-й є більш успішним і сприятливим з точки зору урожайності, що вплинуло на значення показника EBITDA — наразі він становить 94 $/га, в той час як за підсумками попереднього сезону він склав 47 $/га.

Про це йдеться у дослідженні Agrohub щодо показників ефективності та результативності вирощування основних  агрокультур сезону 2023. У дослідженні зокрема прийняли участь 10 найбільших українських холдингів і воно охопило площу в 1,7 мільйони гектарів у 7 макрорегіонах України.

EBITDA був розрахований на основі даних по шести культурах: озимої пшениці, озимого ріпаку, озимого ячменю, соняшника, кукурудзи і сої.

Варто зазначити, що значна частина продукції ще лежить на складах, тому ціни, які використовувалися для розрахунку показника EBITDA, є прогнозними і сформовані з урахуванням фактичних цін реалізації продукції та прогнозних цін залишків продукції на момент збору даних.

Що ж стосується прогнозних цін на сільськогосподарську продукцію, то вони знизилися порівняно з фактичними цінами реалізації продукції у сезоні 2022 — така негативна динаміка спостерігається по всіх досліджуваних культурах, окрім сої: по цій культурі відбулося зростання прогнозної ціни на 10% порівняно з фактом сезону 2022 року.

Сезон-2023, порівняно з попереднім, був більш сприятливим за погодно-кліматичними умовами, тож спостерігається вищий рівень урожайності по всіх досліджуваних культурах, і, зокрема, по сої (2,9 т/га порівняно з 2,5 т/га у сезоні 2022).

Витрати на вирощування сільськогосподарських культур, у свою чергу, кардинально не змінилися: порівнюючи з сезоном 2022 є незначне зростання, яке коливається у межах 5-7%.

«За два роки повномасштабної війни український аграрний бізнес показав високу стійкість до різних несприятливих факторів: від цін і перебоїв з логістикою до постачання ресурсів і техніки та відновлення роботи в умовах обмеженої чисельності персоналу. Незважаючи на всі виклики, агросектор демонструє гнучкість і можливість пристосуватися до різноманітних умов, перебудовуючи сівозміну та шукаючи нові канали реалізації продукції», — коментує Оксана Боброва, керівниця напряму Agrohub Benchmarking.

Дані щодо об’єму збуту сільськогосподарських культур за результатами 2023 представлені з досліджень компанії Agrohub, проведених серед 80 польових компаній із загальною площею 1,7 млн га у січні-лютому 2024 р. Площа досліджуваних культур: 431,2 тис. гектарів соняшника, 413,4 тис. гектарів кукурудзи, 339,1 тис. гектарів сої, 302 тис. гектарів озимої пшениці, 157,8 тис. гектарів озимого ріпаку та 16,5 тис. гектарів озимого ячменю.

Нагадаємо, показник EBITDA по кукурудзі є найнижчим за останні 5 років. Також ми писали, як підвищити показник EBITDA на гектар.