Агромаркет

Доходи українських експортерів меду значною мірою залежать від динаміки цін

Доходи українських експортерів меду значною мірою залежать від динаміки цін

У 2023 році Україна збільшила кількісні обсяги експорту меду на 15% (до понад 55 тис. т), але виручка при цьому скоротилась на 11% і становила в підсумку трохи більше 121 млн дол. Така ситуація виникла через зменшення середньої експортної ціни українського меду з 2853 дол/т 2022 року до 2193 дол/т у 2023 році.

Про це повідомляє пресслужба Української асоціації аграрного експорту.

Торік традиційно головним закордонним ринком збуту цього солодкого продукту бджільництва став Європейський союз, який здійснив закупки на суму 112 млн дол. (92 % від загальної). Найбільші обсяги продажів було здійснено до Німеччини (14,1 тис. т), Польщі (8,8 тис. т), Франції (5,9 тис. т), Іспанії (3,3 тис. т), Італії (3,2 тис. т), Греції (2,8 тис. т) та Румунії (2,6 тис. т). Український мед був присутній також на інших регіональних ринках, зокрема в США, Туреччині, Великій Британії, Японії, Швейцарії, Канаді, Катарі, Йорданії.

На початку 2024 року показники експорту меду демонструють позитивну динаміку відносно аналогічного періоду минулого року. За перші три місяці на зовнішніх ринках продано близько 23 тис. т (+ 93%) меду українського виробництва вартістю 44 млн дол. (+ 39%). Разом з тим спостерігається подальше зниження його ціни – зараз вона дорівнює 1909 дол/т. Як і раніше, основні доходи профільних експортерів формуються за рахунок збуту до Німеччини, Польщі та Франції – в нинішньому році на них припадає майже половина валютної виручки.

Українська Асоціація Аграрного Експорту акцентує увагу на бажаному розвитку зарубіжних продажів меду на ринки його традиційних світових імпортерів, наприклад, США, Канади, Саудівської Аравії, Японії, ОАЕ, де наш експорт в даний час далекий від потенційно можливого. Це набуває особливої актуальності через ризик застосування Євросоюзом з червня 2024 року обмежувальних заходів на імпорт окремих українських продуктів, одним з яких є мед. В цьому випадку передбачається можливість екстреної зупинки лібералізаційних умов торгівлі та використання тарифних квот впродовж 14 днів з моменту виявлення перевищення обсягів його поставок відносно середніх арифметичних показників другої половини 2021 року і в 2022-2023 роках. При цьому кількісні обсяги експорту українського меду до Євросоюзу за останній час були наступними: 2021 рік – 51 тис. т; 2022 рік – 43 тис. т; 2023 рік – 52 тис. т.

Нагадаємо, в ЄС посилять заходи щодо відстеження походження меду.