Бізнес просить Єврокомісію продовжити дію «торговельного безвізу» з Україною

Європейська Бізнес Асоціація звернулася з офіційним листом до Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн та єврокомісарів із закликом продовжити режим безбар’єрної торгівлі з ЄС для України. На переконання бізнес-спільноти, скасування автономних торговельних заходів може мати відчутні негативні наслідки для України.
Про це повідомляє пресслужба ЄБА.
В Асоціації нагадали, що з початку повномасштабного вторгнення українська економіка зазнала суттєвих втрат. Сильно постраждала, зокрема, аграрна галузь – прямі втрати та збитки внаслідок повномасштабного російського вторгнення перевищують $80 мільярдів. У молочній галузі ситуація є особливо критичною. Активні бойові дії призвели до втрати виробничих потужностей, зменшення поголів’я худоби та скорочення внутрішнього попиту через масову міграцію населення за кордон. До того ж, логістичні маршрути зазнали серйозних змін через блокаду Чорного моря.
У таких критичних обставинах автономні торговельні заходи ЄС відіграли важливу роль у підтримці діяльності українських експортерів.
«Експорт сільськогосподарської продукції є важливим не лише для економіки України, але й для забезпечення продовольчої безпеки. В умовах бойових дій, що тривають, зернова галузь України зіштовхується з безпрецедентними труднощами. Автономні торговельні заходи ЄС дозволяють швидко адаптуватися до перебоїв у логістиці та змін у транспортних маршрутах. Це особливо важливо в умовах, коли звичні ланцюги постачання можуть бути порушені бойовими діями. Тому продовження дії «торговельного безвізу» є надзвичайно важливим для українського зернового сектору», – констатують в ЄБА.
В Асоціації констатують, що невизначеність щодо правил торгівлі між Україною та ЄС після 5 червня ускладнює стратегічне планування, ставить під ризик укладення комерційних угод та перешкоджає безперервності бізнес-операцій. Для деяких членських компаній Асоціації скасування «торговельного безвізу» може означати припинення діяльності або навіть закриття підприємств. Це зрештою може поставити під загрозу доступність базових продуктів для споживачів та продовольчу безпеку на регіональному та глобальному рівнях.
У зв’язку з цим, Європейська Бізнес Асоціація закликає Європейську Комісію вжити необхідних заходів для продовження безбар’єрної торгівлі після 5 червня 2025 року. Це рішення є критично важливим для підтримки українського аграрного сектору та забезпечення економічної стійкості України для її подальшої інтеграції до європейського торговельного простору.