Агромаркет

Агровиробники обговорили найважливіші аспекти вирощування цукрових буряків

Агровиробники обговорили найважливіші аспекти вирощування цукрових буряків

28 лютого у м. Тернопіль відбулася конференція  Sugar World 2024. Організаторами конференції виступили Всеукраїнська Аграрна Рада та Національна Асоціація цукровиків України. Захід відбувся за підтримки «Радехівського цукру».

Sugar World 2024 зібрав близько 150 учасників.

Учасники та гості заходу обговорювали стан та перспективи цукрової галузі, ділилися досвідом вирощування цукрових буряків, їх захисту й живлення та ефективними рішеннями покращення технології вирощування солодких коренів.

Відкриваючи захід, юридичний консультант ГС «ВАР» Вікторія Кіпріянова розповіла учасниками про особливості ринку землі сільськогосподарського призначення для юридичних осіб.

За її словами, до 2030 року вартість продажу земель сільськогосподарського призначення прив’язана до НГО, тому наразі середня ціна гектара землі становить 38783 грн/га. Хоча наразі вартість ділянок коливаються від 1 до 3 тис. дол./га в залежності від регіону.

За її словами,  виключена можливість концентрувати більші площі в одних руках, ніж це передбачено законодавством України. Адже земельні правочини прив’язані до конкретної особи. Адже є два рівні контролю: перший – це нотаріус, а другий – Держгеокадастр. 

В. о. голови правління Національної асоціації цукровиків України («Укрцукор») Назар Михайловин підбив підсумки сезону 2023 року та поділився прогнозами на виробничий сезон 2024 року. За його словами, у 2024 році в Україні виробили близько 2 млн тонн цукру. З 1 вересня 2023 року по 1 вересня 2024 року) здійснювали 30 цукрових заводів, при цьому 29 цукрових заводів, які є учасниками НАЦУ «Укрцукор», та ще один завод ПП «Агро-Експрес-Сервіс» (Горохівський цукровий завод) Волинської області, який не є учасником Асоціації. Наразі ціни на цукор становлять 22 – 22,8 грн/кг.
Ураховуючи обмеження ЄК щодо експорту українського цукру до країн ЄС, Назар Михайловин орієнтуватися на ринки Африки та Азії, додавши, зокрема, що наразі найбільш зацікавлені в українському цукру країни – це Китай та Казахстан.

Поділився власним багаторічним досвідом Роман Волошин, «Укрпромінвест Агро», та виступив із презентацією «Цукровий буряк — вибір розумних: основні аспекти отримання стабільно високих врожаїв цукрового буряка».

Він розповів учасникам заходу про найкращі та найгірші попередники для цукрового буряка, звернув увагу на необхідність контролювати рівень рН в ґрунті, порадив, за яких умов краще дотримуватися класичної технології вирощування, яка є дешевшою на 100-150 Є/га, а коли все ж таки потрібно обрати «Конвізо».

Крім того, він поділився секретами якісного посіву, звернув увагу на систему захисту цукрового буряка й кількість обробок посівів.

«Є прості речі й якщо ми їх будемо робити, нам нічого не страшно. Треба думати про те, не як зекономити на технології, а як правильно зробити. В цьому випадку технологія себе скоригує: буде потрібно менше обробітків й швидше розвиватиметься цукровий буряк», – зауважив Роман Волошин.

За його словами, від появи сходів до змикання міжрядь займає 40-50 днів. Кількість обробітків у випадку, коли змикання міжрядь відбулося за 40 днів, становить 3-4, а коли це відбулось за 50 днів, кількість обробітків зростає до 4-6.

Своєю чергою Олександр Акулов, кандидат біологічних наук, доцент ХНУ ім. Каразіна звернув увагу на кореневі гнилі й «корінь зла» – церкоспороз, який є однією з найпроблемнішою з хвороб, через яку уражений буряк втрачає цукристість.

Він констатував, що дуже важливим для агронома є своєчасно виявити розвиток церкоспорозу на етапі, коли він тільки починається. Адже якщо проґавити цей момент, зупинити розвиток хвороби буде дуже складно.
Невеликі посіви столового буряку в масивах цукрового допоможуть швидко виявити церкоспороз – на них прояви хвороби помітні найкраще. Ба більше, швидкість розвитку церкоспорозу залежить від того, похмура чи ясна погода.

«Якщо від моменту початку розвитку церкоспори на наступний день вийшло сонце, плями з’являться миттєво. Якщо ж погода похмура, плями з’являться за декілька днів, як тільки встановиться ясна погода», – зазначив Олександр Акулов.

За його словами, азольні препарати непогано себе зарекомендували у боротьбі з церкоспорозом. Але є декілька «але». По-перше, потрібно їх змішувати або чергувати, щоб не дати можливості хворобі пристосуватися й не звести нанівець ефект від фунгіциду. Ураховуючи те, що азольні препарати поступово забороняють на території ЄС й посилюються вимоги до вмісту залишків азольних продуктів в кінцевій продукції.

«Коли ви продаєте цукор, особливих проблем немає, а ось коли ви продаєте мелясу, в ній можуть бути залишки азольних продуктів й це потребує додаткового контролю», – додав Олександр Акулов.

Крім того, в рамках конференції своїми новинками поділилися представники комерційних компаній, які допомагають аграріям у вирощуванні цукрових буряків.

По завершенню конференції учасники взяли участь у благодійному аукціоні на підтримку ЗСУ та зібрали 43 300 грн.

Раніше ми писали, що аграріїв чекають на Sugar World 2024.