Агромаркет

Аграрії вкотре б’ють на сполох: без сертифікованого насіння посівна не відбудеться

Аграрії вкотре б’ють на сполох: без сертифікованого насіння посівна не відбудеться

Сертифікація насіння в Україні не здійснюється з грудня 2016 року, що ставить під загрозу проведення посівної кампанії ярових культур, повідомив виконавчий директор УКАБу Олександр Жемойда.

З моменту припинення діяльності Держсільгоспінспекції функції з сертифікації насіння було передано Мінагрополітики, яке розпочало процес створення держпідприємства «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції».

За словами Олександра Жемойди, наразі процес сертифікації насіння не відновлено, процес створення ДП та всіх його територіальних відділень і лабораторій не завершено, порядок здійснення сертифікації Кабмін досі не затвердив, сертифікацію насіння, виробленого в 2016 році, не завершено.

«Зараз ми свою продукцію імпортувати можемо, але сертифікувати її ніде, ‒ зазначив генеральний директор Syngenta в Україні Гебхард Рогенхофер. ‒ Українським компаніям у цій ситуації ще важче, адже вони обов’язково повинні мати вітчизняний сертифікат, тоді як у іноземних компаній є сертифікати якості насіння OECD та ISTA».

Директор із розвитку бізнесу компанії «Агроскоп Інтернешнл» Олег Стеценко наголосив, що із 400-450 тис. тонн насіння кукурудзи, соняшнику, сої та інших ярових культур, необхідних на проведення весняної посівної, 25-30%  чекає на сертифікацію.

«150 тис. тонн насіння не сертифіковані і, відповідно, не можуть бути висіяні. Це означає, що 2-3 млн га сільськогосподарських угідь можуть бути незасіяні», ‒ пояснив Олег Стеценко.

Заступник директора департаменту землеробства та технічної політики в АПК Мінагрополітики Леонід Сухомлин повідомив, що лабораторії в 14 областях України почали приймати заявки на сертифікацію.

«Прийнято 1300 заявок і відібрано 610 проб. Відібрані заявки та проби направляють до центральної лабораторії, яка акредитована. Проби вже почали відбирати, закінчуються дослідження, але сертифікати ще не видано», ‒ сказав він.

Представник Мінагрополітики зазначив, що ДП із сертифікації передано 110 лабораторій і майнових комплексів з-під управління Держсільгоспінспекції. «Проте ці лабораторії необхідно ще акредитувати. На сьогодні акредитація коштує 80-100 тис. грн. ДП госпрозрахункове і на сьогодні не має ані копійки. Тому це неможливо зробити», ‒ наголосив Леонід Сухомлин.

В УКАБ для вирішення проблеми з сертифікацією пропонують дозволити продаж насіння з міжнародними сертифікатами ОЕСD та ІЅТА, затвердити порядок проведення сертифікації, передбачити, що номери наклейок, які були присвоєні Держсільгоспінспекцією для формування партій виробниками, є дійсними для видачі сертифікатів на сформовані партії.

Інтерфакс-Україна

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!