Свинокомплекси впроваджують імунологічну кастрацію кнурів
В Україні здебільшого застосовують хірургічну кастрацію кнурців, проте останнім часом на промислових свинокомплексах упроваджується й імунологічний спосіб кастрації, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Основою імунної кастрації кнурів є імунізація тварини проти продукування гормону GnRH гонадотропіну, який розпочинає репродуктивний процес, сприяючи виробленню інших репродуктивних гормонів у чоловічих сім’яниках або жіночих яєчниках.
За повідомленнями вітчизняних учених, які порівнювали імунокастрацію та хірургічну кастрацію кнурців, туші імунокастрованих тварин мали меншу товщину шпику по всій туші, вищий на 4,62% вміст м’язової тканини, як порівняти з тушами хірургічно кастрованих свиней.
Вакцина містить фізіологічно неактивний аналог GnRH, пов’язаний із імуногенним білком-носієм. Аналог не є гормоноактивним, але стимулює ефективну реакцію антитіл проти GnRH і блокує вісь гіпоталамус – гіпофізгонади.
У результаті вакцинації блокується утворення стероїдних гормональних залоз, що уповільнює розвиток репродуктивних органів і спричиняє відповідні метаболічні зміни в організмі тварин. Вони своєю чергою знижують агресивність, підвищують апетит і споживання корму тваринами та посилюють інтенсивність росту.
Вітчизняні й закордонні вчені стверджують, що імунологічно кастровані кнурі ростуть швидше, ніж хірургічно кастровані та некастровані. Пояснюють це тим, що імунокастрати є фізіологічно повноцінними самцями до другої вакцинації й увесь цей час використовують потенціал росту некастрованого кнура.
Після другої вакцинації внаслідок зниження рівня скатолу й андростенолу в продуктах забою відбуваються швидкі зміни гормонального статусу тварини. Однак концентрація залишкового інсуліноподібного чинника росту й соматотропіну є відносно високою, що збільшує споживання кормів і темпів росту імунокастратів за досягнення ефективної імунізації.
Як повідомлялося, у кастрованих кабанчиків переважно виявляють фіксовані невправні грижі.