Фермер поділився технологією вирощування розсади черешкової селери
У ФОП «Войташенко» з села Токарівка Херсонської області вирощування черешкової селери вважають економічно привабливим, інтерес до цієї продукції зростає із прагненням українців до здорового харчування. Для вирощування розсади цієї культури застосовують стимулятор росту, після отримання сходів рослини загартовують, підживлюють мінеральними добривами, застосовують біопрепарати з органо-мінеральними добривами та обробляють фунгіцидами.
Про це повідомляє журнал «Плантатор».
«Розсаду вирощуємо протягом 30–40 днів. Касети засипаємо готовим торф’яним субстратом Klasmann TS 2 (рН 5,5–6,0). Перед висівом насіння проливаємо його розчином препарату Превікур Енерджі нормою 200 г на 100 л води», – розповів Дмитро Гладкий, керуючий овочевою сівозміною господарства.
Насіння черешкової селери висівають на глибину 1 см наприкінці квітня або на початку травня. Як правило, на 7–10-й день після сівби отримують сходи. Перші два тижні тримають касети в теплиці.
«Потім теплицю розкриваємо, створюючи при цьому звичайні умови, за яких відбувається загартовування розсади, у результаті чого вона менше витягується, краще формує кореневу систему», – сказав овочівник.
Через тиждень після появи сходів розпочинають підживлення мінеральними добривами італійського виробництва. Для першого підживлення використовують добриво з формулою N6P30 нормою 30 г на 10 л води. Друге і наступні підживлення проводять добривом N18P18K18 такою ж нормою – 30 г на 10 л води. Такі підживлення проводять кожні три дні.
«Крім цього, на десятий день після появи сходів застосовуємо ще й біологічні препарати: ПМК-У (із розрахунку 25 мл на 10 л води) із додаванням органо-мінерального добрива. Якщо розсада починає витягуватися, переводимо рослини на так зване азотне голодування, вносимо тільки фосфорно-калійні добрива. Слідкуємо за тим, щоб рослини не переростали, були висотою не більше 10 см», – сказав Дмитро Гладкий.
За добу до висаджування розсади проводять обробку рослин мідьвмісним препаратом Курзат Р нормою 3 кг на 250 л води.
Читайте також: Капуста кейл приносить 300 грн доходу з 1 кв. м