Овочі-Ягоди-Сад

Учені порадили як боротися із дрозофілою сузукі

Оскільки високоефективного засобу боротьби з цією комахою не існує, вчені Херсонського державного аграрно-економічного університету радять застосовувати феромонні пастки, липки стрічки, обприскування інсектицидами у потрібний момент, повне збирання плодів тощо.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи»

Дрозофіла сузукі (азійська ягідна, плямокрила) поширилася  Центральною та Східною Європою. У деяких фермерських господарствах Польщі вона призводить до втрат до 40–50% врожаю ягідних культур. Україна також в зоні ризику. На відміну від Японії, в природних умовах Європи у Drosophila suzukii немає природних ворогів, тому немає чинників, які можуть стримувати її поширення. 

Боротися з цим шкідником потрібно від початку квітня до листопада. Drosophila suzukii активніша вранці та ввечері – це найкращий час для її контролю.

Найбільшу загрозу Drosophila suzukii становить у другій половині вегетаційного періоду. До цього періоду вона розселяється на великій території. 

Одна з причин широкого поширення шкідника — спекотне і вологе літо, а також тепла зима. 

Виявити та ідентифікувати Drosophila suzukii можна, оглянувши плоди, зануривши ягоди, фрукти у розчин цукру або солі приблизно на 10 хв, після чого личинки спливають на поверхню.

Для виявлення імаго використовують пастки з атрактантами. Заходи захисту від шкідника поділяють на агротехнічні, механічні, хімічні, біологічні, фізичні та біотехнічні. Необхідно збирати заражені та опалі плоди в місцях скупчення шкідника та знищувати їх. У жодному разі не можна залишати пошкоджені плоди на кущах або деревах та під ними, адже це ідеальне місце для кладки яєць і розвитку потомства. 

Своєчасність збирання урожаю також дуже важлива, на кущах не повинні залишатися занадто зрілі (перезрілі) плоди. 

Для механічного знищення шкідників можна використовувати різного типу пастки або місткості з наклеєною липкою стрічкою всередині, які наповнені різними пахучими речовинами — яблучним оцтом або сумішшю яблучного оцту, води і червоного вина. Найефективнішою є суміш води з цукром і невелика щіпка дріжджів. 

Розчини на основі оцту і червоного вина можуть працювати до 7 днів, а розчин з додаванням дріжджів тільки 3 дні. 

У виноградарстві найкращим рішенням є використання пасток, рознесених по всьому винограднику, щоб виманювати дрозофіл якомога далі від винограду. Розрахунок потрібної кількості феромонних пасток: 1 шт./1 га — для моніторингу, 10–30 шт./1 га — для створення «самцевого вакууму».

Для боротьби з Drosophila suzukii можна застосовувати багато різних інсектицидів, але потрібно пам’ятати, що препарати вбивають лише дорослих особин і яйця, а личинка залишається в плодах і впоратися з нею вже неможливо. Тому обприскування інсектицидами можливе тільки у разі виявлення дорослих особин у феромонних пастках. Усі попереджувальні оброблення не дадуть потрібного ефекту.

Ефективними є й біологічні методи контролю шкідника. На деяких видах рослин (черемха звичайна і чорна смородина) самки дрозофіли відкладають яйця, але подальшого розвитку шкідника не відбувається. Тому такі рослини можна використовувати як пастки, що обмежуватимуть подальший розвиток шкідника. 

Також обнадійливим способом є застосування хижих комах роду Atheta і Orius. За допомогою хижих кліщів можна ефективно боротися з іншими шкідниками ягідних рослин, але їх можна використовувати і для боротьби з небезпечною дрозофілою. 

До загибелі молодих личинок в ягодах і плодах призводить швидке охолодження урожаю після збору до 0…+2 °C. Окрім того, нині йде пошук шляхів стерилізації жіночих особин Drosophila suzukii, що може перешкоджати появі личинок у плодах і значно знизити чисельність популяції шкідника.

Читайте також: Американці досліджують паразитичну осу для захисту від дрозофіли Сузукі