Дотримання правил GACP значно підвищує ефективність виробництва лікарських рослин, - експерт
Належна практика культивування та збору лікарських рослин (GACP) необхідна для контрольованості процесу вирощування і збирання сировини. Ця практика дозволяє забезпечити виробництво якісної продукції, а також надає перевагу виробникам у реалізації лікарської сировини.
Про це розповів Олександр Губаньов, технолог-консультант компанії «Шльосем Україна» по вирощуванню лікарських рослин, заступник голови Асоціації виробників лікарської сировини України.
«Основа GАCP – це контрольованість збирання та вирощування лікарської сировини на основі проведення аудиту. Виробнику хоча б на першому етапі вирощування необхідно мати консультанта, який надаватиме послуги при вирощуванні лікарських рослини та веденні польових журналів. У них заноситься все: де взято посівний матеріал, яке насіння, вода, ґрунт, коли посіяно, прополено, як вирощувалося, чи вносилися якісь пестициди, коли збирали, сушили, при якій температурі. Наприклад, якщо рослина дикоросла, то треба знати, де вона росла, можливо, біля заводу чи траси, що недопустимо при збиранні дикорослої сировини», – зазначає Олександр Губаньов.
Щодо насіння, то фахівець пояснює, що ринок насіннєвого матеріалу формується з тих людей, які вже вирощують ці рослини. Найкраще купувати у компаній з гарною репутацією (ДСЛР та фермерські господарства).
«Виробниками продукції з лікарських рослин є не лише фармацевтичні компанії, це також харчова галузь (чаї, спеції, тощо), косметологія та парфумерія, ветеринарні препарати та корми. Необхідно мати на увазі, що великі переробні компанії, як правило, просять відстрочку 30-90 днів з моменту поставки. Загалом, щоб знайти свій ринок збуту, потрібно визначитись, як ви будете продавати свою сировину – оптом чи в роздріб, адже це різний потенціал доходу», – додає експерт.
Нагадаємо, на Одещині побільшає лавандових насаджень.