Банкіри сподіваються, що земля стане ліквідним активом
Ключовими перешкодами для співпраці з малими і середніми агровиробниками представники банківського сектору називають відсутність прозорих фінансових звітів у фермерських господарств та занепокоєння щодо вартості землі через розпорошеність земельних ділянок на різних територіях. Обсяги кредитування дозволить збільшити держпідтримка.
Про це йшлося під час круглого столу «Як стимулювати та диверсифікувати діяльність підприємств аграрного сектору України? Сприяння інституційному розвитку, іпотечному кредитуванню та доступу до кредитів для малих фермерів після відкриття ринку землі», організованого Київською школою економіки та Світовим банком.
«Ми активно підтримуємо відкриття ринку землі, якщо земля стане ліквідним активом, який можна продати на прогнозованих умовах, то кращої застави годі шукати. Нас обмежує в кредитуванні мораторій», – заявила виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.
За її словами, через мораторій немає прозорого ринку сільгоспземель, а відтак ліквідність сільгоспземлі важко визначити.
«До таких земділянок застосовується найнижчий коефіцієнт ліквідності – 35%. Тобто при формуванні резервів під кредити буде враховуватися тільки 35% вартості земельних ділянок сільгосппризначення», – додала вона.
Чи зможе НБУ авансом переглянути коефіцієнт, невідомо. Втім, це стане важливим кроком для активізації кредитування.
Нагадаємо, Фонд часткового гарантування кредитів може стати заміною застави.