Фонд часткового гарантування кредитів може стати заміною застави
Голова Всеукраїнського конґресу фермерів, голова громадського об’єднання «Агро-Продовольча Рада» Іван Слободяник вважає, що ключовими інструментами в отриманні доступу до фінансування має стати запуск роботи спеціалізованої установи «Фонд часткового гарантування кредитів».
Про це він заявив під час круглого столу «Як стимулювати та диверсифікувати діяльність підприємств аграрного сектору України? Сприяння інституційному розвитку, іпотечному кредитуванню та доступу до кредитів для малих фермерів після відкриття ринку землі», організованого Київською школою економіки та Світовим банком.
На часі роз’яснювальна робота державних органів щодо цього питання, вважає Іван Слободяник. А прийнятними для фермерів є кредити під 2% у доларах та 5% – у гривнях.
За словами заступника голови ВАР Михайла Соколова, важливо запровадити кредитну програму з доступу дрібних фермерів до готових бізнес-планів та консультацій щодо розвитку власного господарства, а також держпрограму з розвитку кооперації. Фіскальні зміни мали б вивести в легальне поле тих виробників, що господарюють «у тіні» (близько 30-35% сільгоспземель в Україні).
Перед запуском ринку землі важливим у вирішенні питання забезпечення фермерів доступними кредитними коштами є ухвалення законопроєкту №3205-2 про створення Фонду часткового гарантування кредитів.
«Міжнародна практика показує, що Фонд часткового гарантування кредитів – це саме той інструмент, який допоможе дрібним підприємцям отримати доступ до фінансів і фактично є заміною застави», – додав Ваге Варданян, провідний спеціаліст фінансового сектору з глобальної практики фінансів та ринків Світового банку у Білорусі, Молдові та Україні.