В умовах зменшення водоутримувальної здатності ґрунту слід удосконалювати його структуру
Зменшення водоутримувальної здатності ґрунту веде до зниження врожайності. Втім, як свідчать практичні спостереження, така тенденція – результат передусім людського чинника.
Про це повідомив провідний агроном-консультант Міжнародної фінансової корпорації (IFC) Микола Волкогон в ході конференції «Ефективне землеробство: гарантований урожай за несприятливих умов».
За словами експерта, толерантних до ущільнення ґрунту сортів не існує. Відтак структура ґрунту якісно визначає наступні зміни і пріоритезує напрям змін на агропідприємстві. Серед названих фахівцем складників алгоритму успішного удосконалення структури ґрунту – його належний обробіток, живлення, підбір сівозміни та сортів, контроль забур’яненості, рН та біологізації.
«Дуже часто ми чуємо від підприємців, що сформувалася пласка коренева система кукурудзи. Дали добрив, пішли опади і все залишилося на поверхні, – коренева система вниз не пішла. Але ж проблема в тому, що вона фізично не змогла пробити той ґрунт, який ми залишили для вирощування цієї культури», – зазначив Микола Волкогон.
Він зауважив, що інтенсивний обробіток ґрунту призводить до зменшення ступеню його інфільтрації та агрегації. Тобто, краплі дощу та сніги стікають з ґрунту і не використовуються для росту культури. За даними метеорологів, запаси ґрунтової вологи теж зменшуються: 15-30% продуктивної вологи в ґрунті, що однозначно недостатньо для формування культур.