Агрономія

Цієї осені лише на 10% площ вологість ґрунту була оптимальною для сівби озимини

За оцінкою агрометеорологів, зволоження ґрунту нинішньої осені гірше від минулорічного. На 70-80% площ, призначених під сівбу озимини, волога у верхніх шарах ґрунту (0-10 см та 0-20 см) була відсутня зовсім, на 30% площ запаси вологи оцінювалися як недостатні (менше 10 мм в орному шарі), на окремих площах наближалися до критичних і лише на 10% площ вологість ґрунту була оптимальною для сівби, проростання зерна та появи сходів.

Про це повідомляють фахівці Національної академії аграрних наук України.

«Гострий дефіцит вологи спостерігається не тільки у традиційно посушливих південному та східному регіонах, але й у північно-західному та центральному регіонах, де у більшості років формується задовільне зволоження ґрунту. Така ситуація вимагає оперативного прийняття рішень щодо сівби озимих культур», – йдеться в повідомленні.

Оптимальні строки сівби пшениці озимої в усіх зонах Херсонської області не лише після непарових попередників, а й по парах вже настали. Втім, у зв’язку з відсутністю вологи у посівному шарі ґрунту, більшість господарств області перенесли строки сівби на пізніший термін – кінець оптимальних строків (25-30 вересня).

На даний час сівба проводиться переважно в сухий ґрунт та ґрунт на зрошенні. Особливо несприятливі умови підготовки ґрунту та його зволоження в області склалися для сівби ріпаку озимого. Не лише оптимальні, а й допустимі строки його сівби вже закінчились.

Дефіцит вологи у ґрунті на глибині загортання насіння стримує темпи сівби озимих зернових. Відхилення від сівби в оптимальні строки, перенесення їх на більш пізні через погодні умови, які склалися, може негативно вплинути на перезимівлю озимини у зв’язку зі скороченням осіннього вегетаційного періоду, а це має бути 45‒60 днів при сумі активних температур 400‒600 0С і як наслідок ‒ недостатній розвиток рослин.