Тваринництво

Гіпокальціємія – недооцінена патологія корів у післяотельний період

Гіпокальціємія – одна з найпоширеніших і недооцінених патологій післяотельного періоду корів.

Після отелення з кожним літром молозива корова виділяє 2,3-2,6 г кальцію. Тобто за добу може бути виведено до 50  г кальцію. У  цей час тварина не здатна мобілізувати його з кісткових запасів або з корму, що веде до зниження рівня кальцію в крові.

Фізіологічний уміст кальцію в крові корови – близько 10 г, однак у кістках – 6000 г, а у вмісті шлунково-кишкового тракту – 100 г.

За падіння рівня вільного кальцію в крові під час отелення нижче ніж 4-4,5 мг/мл у тварин спостерігається післяотельний парез. Клінічні ознаки захворювання проявляються тільки у 3-7% поголів’я і в більшості випадків – у корів другого отелення й старше.

Однак основною проблемою для молочного стада є субклінічна форма гіпокальціємії, за якої рівень кальцію знижується не так критично, в результаті чого симптоми захворювання не проявляються, охоплюючи до 55-65% поголів’я.

Однак виникають вторинні захворювання, зокрема пригнічення тварин і зменшення їхньої рухливості, що призводить до зниження споживання корму, розвитку негативного балансу енергії, ожирінню печінки й кетозу. Знижується тонус м’язів, що супроводжується важким і тривалим отеленням, затримкою плаценти, випаданням матки, розвитком метритів і маститів, особливо ешеріхіозного походження.

Це зумовлює збільшення тривалості сервіс-періоду в корів, які перехворіли. Тому тварини не можуть реалізувати очікувану продуктивність, вона падає на 200-300 кг молока на лактацію.

Як повідомлялося, гідроксид магнію у кормах запобігає ацидозу рубця у ВРХ.