Які передумови виникнення аспергільозу в індиків
Спалахи аспергільозу виникають у птахогосподарствах, де регулярно порушують правила біобезпеки, неврегульована вентиляція у приміщеннях, забруднена підстилка, птиця отримує незбалансований корм і має знижений імунний статус.
Стреси (кормові, теплові тощо), зокрема, сприяють розповсюдженню хвороби. Особливо сприятлива до аспергільозу птиця, що перехворіла на респіраторні хвороби.
Окрім молодняку, особливо схильні до хвороби самці, в яких на початку статевої зрілості виробляється тестостерон, а також кортикостероїд, що пригнічує імунітет.
Спалахи аспергільозу спостерігаються будь-якої пори року, проте в індиків він найчастіше фіксується у теплу пору року. Хоча хворіти птиця може і взимку, якщо вентиляцію ввімкнена на мінімум, скорочують витрати на опалення, тоді як відносна вологість повітря у цей час занадто низька.
Найбільш згубною є комбінація високої температури і концентрації аміаку (понад 20 проміле), рівня запиленості понад 5 мг/м3, надмірної щільності посадки птиці.
Збільшення концентрації аміаку у приміщенні згубно впливає на респіраторні органи птиці, пошкоджуючи їхню захисну структуру. Без війок, що устилають трахею, пил у приміщенні, дрібні частинки та мікроорганізми не захоплюються і потрапляють прямо в альвеолярні мішечки.
Як повідомлялося, «Пан Індик» використовує підстилку з столярної стружки для захисту від аспергільозу.
Довідка
Аспергільоз характеризується фібринозними вузлуватими ураженнями органів дихання і серозних покривів у птиці. Зараження може відбуватись аерогенним шляхом через органи дихання або через шлунково-кишковий тракт. Хвороба не заразна, вона не поширюється від однієї особини до іншої. Джерелом розповсюдження інфекції є уражені інкубаційні яйця, ембріони, корми, ґрунт, підстилка, повітря.