Інтерв'ю

Уведення в раціон поросят замінника молока дозволяє отримати міцних і здорових тварин

Випоювання поросят

Богдан Бандрівський
керівник компанії «Угринів Еко ферм»

Уведення в раціон поросят замінника цільного молока дозволяє отримати міцних і здорових тварин, розкрити їх генетичний потенціал.  

Богдан Бандрівський

Підприємство «Угринів Еко ферм» із Львівщини вирощує свиней данських порід і має свинопоголів’я близько 16 тис. Успіх молодій фермі забезпечують не тільки інвестиції в будівництво сучасних свинарників та якісне обладнання, генетику а й забезпечення якісних умов утримання тварин, стажування працівників на кращих європейських фермах. Головне — це усвідомлення операторів, що кінцевий результат залежить від їхньої уваги до дрібниць, зокрема, щоб новонароджені поросята взяли гарний старт, а саме — отримували вчасно молозиво та достатню кількість молока. Тому з перших днів життя в раціон тварин у господарстві вводять замінник молока на постійній основі. 

Про те, за якими критеріями варто обирати виробника замінника молока та на що звертають увагу у відгодівлі ним поросят — розповів в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer Богдан Бандрівський, керівник компанії «Угринів Еко ферм». 

— Пане Богдане, у яких випадках чи за яких умов ви вирішуєте відгодовувати поросят спеціальними сухими сумішами — замінниками цільного молока? 

— Моє завдання як керівника підприємства полягає в тому, щоб мінімізувати падіж молодняку та забезпечити їх максимальну виживаність. Також важливим є те, щоб усі поросята на період відлучення від свиноматки мали один рівень розвитку. Адже на час опоросу одні тварини народжуються сильнішими, інші — меншими й слабшими. Наше завдання — забезпечити новонародженим такі умови, за яких вони «вирівняються» у своєму розвитку: це допоможе їм здобути імунітет і легше витримувати стрес, забезпечить старт для інтенсивного росту та максимальної продуктивності. 

Ми вирощуємо племінних свиней на базі данської генетики, і в середньому за опорос отримуємо 16–17, а інколи й понад 20 новонароджених поросят. Якщо в однієї свиноматки більше потомства, ніж в іншої, до того ж гнізда великі та відчувається дефіцит молока, ми підсаджуємо поросят до мачухи з високою молочністю. 

Однак велика кількість новонароджених поросят унеможливлює якісну підсисну відгодівлю за рахунок тільки свиноматки. Тому ми випоюємо поросят замінником молока з перших днів життя і на постійній основі. Завдяки цьому маємо мінімальні втрати під свиноматкою. 

— Коли саме переводите поросят на випоювання замінником молока? 

— Одразу після народження поросята мають випити молозиво. Поросята не мають запасів антитіл, у їхньому організмі невеликий уміст глікогену й мінімальний запас жиру. Молозиво, а згодом і молоко, потрібні їм для забезпечення життєздатності. Тільки після того, як вони спожили молозиво, ми визначаємо, скільки є тварин на гнізді, пересортовуємо їх і за потреби переводимо до мачухи. 

Тільки на третій день після опоросу, коли ще не відбулося в гнізді розшарування поросят на менших і більших, ми починаємо привчати їх до випоювання замінником молока. 

— Замінники молока різняться між собою за складом. На які основні компоненти звертаєте увагу й чому? 

— Вибір замінника молока здійснюється за певними критеріями. Продукт не має, зокрема, у своєму складі містити клітковину, бо харчотравна система поросят ще повністю не сформована, і їх організм не засвоює клітковину. 

Також замінник молока має містити достатню кількість протеїну, жиру, повинен бути наповнений вітамінами й амінокислотами, мікрота макроелементами. Це основні компоненти, на які ми звертаємо увагу, обираючи продукт. Звичайно, всі ці компоненти мають бути дуже високої якості. 

— А як ви переконуєтесь у високій якості продукту? 

— Оскільки в Україні немає потужних лабораторій, де можна було б чітко визначити всі задекларовані виробником амінокислоти, мікрота макроелементи, вітаміни та мінерали у продукті, тому звертаємо увагу на той кількісний і якісний склад замінника молока, який декларує виробник. На основі цих даних робимо аналіз показників — чи відповідатиме продукт фізіологічним потребам наших поросят. 

Однак основним індикатором є порося. Тварину не обдуриш: щоб вона споживала продукт, її треба зацікавити — замінник молока повинен містити якісні ароматизатори, молоко має бути смачним. 

Тому спочатку пробуємо випоювати поросят новим продуктом у мінімальній кількості молока й спостерігаємо, як вони на нього реагують. Звертаємо увагу на те, чи зацікавив продукт тварин, чи вони споживають його із задоволенням, чи не виникає в них після вживання діареї або інші негативні реакції організму. Тільки після перших тестів вирішуємо про подовження строку випоювання. А далі відстежуємо за іншими критеріями — наприклад, за темпами приросту. 

— Який виробник замінника молока викликав вашу довіру та найбільше сподобався тваринам? 

— Ми не відразу визначилися з продуктом — довелося випробовувати замінники молока різних виробників, які мали приблизно однаковий склад інгредієнтів. Найкращий відгук у наших поросят отримав замінник цільного молока виробництва компанії «Карпатські зорі», а саме — «Здорове поросятко-50». 

Ми купуємо продукт, який має максимальне наповнення потрібними речовинами — тобто відповідає нашим вимогам щодо вмісту мікрота макроелементів, жиру, протеїну, вітамінно-мінерального складу. В період тестування замінників молока різних виробників саме «Здорове поросятко-50» наші поросята випивали найбільш інтенсивно та у великій кількості, давали добрий приріст. Тому ми зупинили вибір на цьому продукті. 

— Від чого залежить схема випоювання замінника молока поросятам у вашому господарстві? 

— Схема випоювання замінником молока — проста й універсальна. На третій день після народження ми починаємо привчати поросят до випоювання замінником молока. Зупиняємо випоювання приблизно за п’ять днів до відлучення від свиноматки — щоб тварини повноцінно перейшли на предстартерну суху годівлю. 

Найменших і найслабших поросят відгодовуємо замінником молока мінімум ще шість днів після відлучення. За цей період вони інтенсивніше набирають вагу, і потім нам легше ними оперувати. 

Престартерні корми починаємо згодовувати тваринам за потреби. Якщо свиноматка має малу кількість молока і поросята інтенсивно п’ють замінник, то у віці 10–12 днів від народження тільки замінника молока є недостатньо для забезпечення фізіологічних потреб молодого організму. Тоді ми їх привчаємо до престартерного корму, поступово збільшуючи його частку та зменшуючи частку замінника молока. 

— Чи маєте якісь рекомендації щодо випоювання? 

— Потрібно дотримуватися всіх рекомендацій щодо приготування та зберігання замінника молока. 

Особливу увагу хочу звернути на дотримання рекомендованої температури води для приготування замінника молока. Ми спеціально встановили бойлер і чітко виставили температуру +45 °С. Це дуже важливо, бо за додавання гарячої води до замінника молока значна частина вітамінів може бути втрачена. 

Для випоювання поросят на фермі встановлено спеціальну мішалку німецької компанії «Веда», котра працює на акумуляторних батареях. Спеціально навчений працівник розвозить суміш тваринам і згодовує її. Молоко треба готувати тільки одну порцію — на одне годування й намагатися згодувати його протягом 30–40 хвилин. Адже влітку залишене в годівниці молоко може зіпсуватися, а спожите поросятами може викликати в них діарею. Крім того, з власних спостережень ми дійшли висновку, що поросята активно та з більшим задоволенням випивають молоко саме рекомендованої температури, натомість охололий продукт не так їм цікавий. 

Тобто, аби поросята добре їли й набирали вагу, мають збігтися два чинники: замінник молока має бути добре вимішаний і поданий теплим у годівниці. 

Зберігати продукт треба в добре вентильованих, сухих приміщеннях. Важливо дотримуватися правил санітарії та гігієни. Мішалку після приготування кожної порції треба відразу промивати теплою водою, миски — після вживання молока. В кінці дня проводити мінімальний обробіток посуду спеціальними розчинами. 

Лариса Степанушко

журнал The Ukrainian Farmer, січень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».