Побічні продукти тваринництва багаті на холін
Дефіцит холіну, або вітаміну В4, у годівлі птиці призводить до тяжких наслідків. Залежно від ступеня вітамінного дефіциту, в курчат спостерігається пероз (викривлення ніг у результаті зсуву ахіллесового сухожилля), уповільнення росту й жирова дистрофія печінки.
У несучок знижується несучість, зменшується маса яєць, спостерігається низька виводимість.
У рослинній сировині вміст холіну може значно варіюватися залежно від сорту рослини, клімату, де вона росте, ґрунту, місцевості, типу добрив тощо.
Багаті джерела холіну – побічні продукти тваринництва, сухі кормові дріжджі та деякі види шротів і макух.
Холін із соєвого шроту засвоюється на 60-70%, із зернових – меншою мірою, а холін із ріпакового шроту – тільки на 25%.
Холін в організмі може синтезуватися з метіоніну внаслідок метаболічних процесів за умови достатнього вмісту в кормах фолієвої кислоти та вітаміну В12. Проте здебільшого цієї кількості недостатньо для задоволення потреби в цьому вітаміні.
Основною формою задоволення потреби тварин і птиці у вітаміні В4 є хлорид холіну. Зазвичай застосовуються дві форми хлориду холіну – суха й рідка.
В Європейському Союзі хлорид холіну зареєстрований безстроково для всіх видів тварин і птиці як нутритивна кормова добавка. До того ж максимально допустимий рівень його вмісту в кормах не вказується. Холін у формі холіну хлориду й інших солей (цитрат) визнано абсолютно безпечним.
Як повідомлялося, фітомолекули у ряді випадків можуть замінити антибіотики у птахівництві.
Додати коментар