Антибіотики – значні витрати для компанії, що не виправдані у 50% випадків
Група МХП відповідно до глобальних стандартів якості поставила собі за мету зменшити прецеденти використання антибіотиків.
Антибіотики – не надто дешеві засоби. Якщо використовувати їх у великих обсягах, це – значні витрати для компанії, що у 50% випадків не виправдані. Ані власник підприємства, ані ветеринарний лікар, який теж має вплив на формування бюджету, не хочуть таких витрат. Це перший економічний момент.
До того ж м’ясо, вироблене без використання антибіотиків, продається значно дорожче. І це другий економічний момент.
МХП – компанія із замкненим циклом виробництва: своє бройлерне стадо, інкубатори, батьківське стадо, тому ми можемо широко охопити всі ланки для того, аби зменшити випадки використання антибіотиків.
Ми почали з батьківського стада. Свого часу в нас були проблеми з ветеринарною ситуацією у батьківському стаді. Вирішуючи їх, ми побачили можливість натиснути ще пару кнопок і отримати позитивний вплив на бройлерів.
Здорове батьківське стадо, з високим імунологічним статусом – це вже гарний прецедент для того, аби бройлери отримали з нашого яйця курча, яке матиме високий потенціал для самостійної боротьби з тими елементами, що лишилися, – секундарної мікрофлори від підстилки тощо – без використання антимікробних препаратів.
Максимальне фінансування та відпрацювання з лабораторією патологічних субклінічних станів дозволило нам створити прецедент більш здорового епізоотичного благополучного батьківського стада.
Також ми запровадили дозволені живі вакцини: проти мікоплазмозу, ешерихії колі, сальмонельозу.
До речі, було б дуже добре, якби на державному рівні сприяли розширенню переліку цих вакцин: у сегменті сальмонели живої, аутоімунної вакцини. Це дозволило б нам ширше досягти епізоотичного благополуччя птиці за допомогою вакцинації.
Отже, це – перший аспект, який ми напрацьовуємо вже не один рік, – «Здорові батьки – здорові діти».
Другий важливий аспект – гігієна поводження з яйцем: коли батьківське стадо здорове, коли ми розуміємо, що яйце вже менше контаміноване.
Високого рівня гігієни необхідно дотримуватися на всіх етапах: від знесення яйця, його збирання, пакування, сортування, транспортування, інкубаціі. Такі ж високі гігієнічні вимоги стосуються і здоров’я персоналу, і розділення чистих і брудних процесів тощо.
Крім того, рання діагностика хвороб у стаді, карантинування й відсадження бройлерів і лікування вже окремої групи птиці протимікробними препаратами, дозволеними у ветеринарній практиці, з чітким дотриманням періоду каренції.
Ми бачимо позитивні зміни: у нас є поголів’я бройлерів, яке фактично утримується без антибіотиків – саме завдяки високому імунному та санітарному статусу батьків, гігієні яйця, загальній біобезпеці на всіх етапах виробництва, а також більш детальному спостереженню за птицею.