Інкубаційні індичі яйця небажано охолоджувати до температури нижчої за +8 °С
Під час зберігання інкубаційних індичих яєць надважливо контролювати температуру навколишнього середовища. Чим вона вище, тим коротшим буде термін зберігання.
Небажано охолоджувати яйця до температури нижчої за +8 °С, аби не допустити незворотних процесів. Варто враховувати, що за низької температури важче забезпечувати оптимальну вологість.
Інкубаційні яйця краще зберігати в сухих приміщеннях за температури +10-15 °С та відносної вологості повітря 75-80%. Вентиляція приміщень має забезпечувати чистоту повітря, повну відсутність сторонніх запахів.
Оптимальний термін зберігання індичих яєць за таких умов – 7 днів. Установлено, що 9-денне зберігання індичих яєць уже значно знижує життєздатність ембріонів.
Після зберігання індичих яєць терміном до 7 днів у більшості з них на овоскопуванні спостерігався розвиток ембріона через 36 годин інкубації, а після зберігання протягом 9-14 днів іноді не спостерігався розвиток і до 156 годин інкубації.
У разі довготривалого зберігання (після 10 днів) у яйці відбуваються глибокі незворотні зміни, що ведуть до зниження інкубаційних якостей: зменшується вага білка, порушується його структура, знижується електропровідність, підвищується pH білка й жовтка. Чим більше втрата ваги яєць під час зберігання, тим ці фізико-хімічні зміни відбуваються швидше.
Першою помітною ознакою тривалого зберігання індичих яєць є збільшення повітряної камери внаслідок випаровування з них води. З цією водою одночасно білок переходить у жовток через високий осмотичний тиск останнього. Тобто в результаті довготривалого зберігання відбувається своєрідне розмивання білка.
Бластодиск, що завжди розташовується зверху, може торкатися підшкаралупної оболонки й бути механічно пошкодженим. Проникнення води з білка у ящик під час зберігання яєць веде до великого розтягання жовчної оболонки, що іноді закінчується її розривом.
Додати коментар