Страхування врожаю багаторічних насаджень потребує державної підтримки
Вчені Інституту садівництва НААН визначили оптимальний рівень витрат при страхуванні врожаю плодових культур для сільськогосподарських підприємств за різного покриття збитку.
Для цього було розраховано дві моделі з використанням нормативних і фактичних економічних параметрів, пише журнал «Садівництво по-українськи».
Так, частка страхового платежу у нормативних витратах на 1 га насаджень за страхового покриття 50% становила 4,1-4,4%, за 70% – 5,7-6,1% і за 90% – 7,2-7,6%.
Такий рівень витрат забезпечує рентабельність садівництва у межах 45-50%.
У розрахунках із застосуванням фактичних показників частка страхування у витратах майже за всіма варіантами страхового покриття була вищою вдвічі: за 50% – 4-10,3%; 70% – 5,5-13,8%; 90% – 7-17,1%. Це свідчить про низький рівень витрат на 1 га плодоносних насаджень і, відповідно, про порушення технологій виробництва, що супроводжується значним зниженням урожайності (у 7-14 разів порівняно з нормативною) та рентабельності (до 15%).
За таких умов у найближчій перспективі істотних зрушень у розвитку страхування врожаю плодових культур садівничими підприємствами очікувати не варто, зауважують вчені.
Це зобов’язує до подальшого пошуку механізмів стимулювання страхування урожаю багаторічних насаджень як через удосконалення страхових механізмів держави, так і виробництва та маркетингової політики підприємств.
За низького рівня промислового вирощування плодів, через постійні нестачі обігових коштів змін у розвитку ринку страхування врожаю багаторічних насаджень поки що не передбачається, підсумували в Інституті садівництва.
Досвід страхування врожаю багаторічних насаджень у світі підтверджує необхідність суттєвої державної підтримки цього напряму.
Додати коментар