На рівень хімічного забруднення яєць впливає індустріалізація регіону
В організм птиці токсичні хімічні речовини можуть потрапляти з кормів, води, підстилки та внаслідок контактів із зовнішнім середовищем: ґрунтом, рослинністю, атмосферними опадами тощо. Потім це позначається на якості яєць.
Деякі з цих речовин, наприклад діоксини та ДДТ, надзвичайно стійкі, й у зовнішньому середовищі можуть зберігати свої токсичні властивості десятки років.
Забруднювальні речовини можуть також заноситися на територію органічних ферм із індустріальних районів й інших забруднених зон атмосферними опадами, вітрами тощо.
Хімічне забруднення яєць, особливо на органічних фермах, також істотно залежить від регіону їх розміщення. Наприклад, в індустріальних Нідерландах рівень забруднення яєць діоксинами на органічних фермах значно перевищував їх забруднення на фермах із клітковим утриманням.
У дослідженні ж, проведеному в сільськогосподарських районах Канади, хімічне забруднення яєць, навпаки, було меншим на органічних фермах.
У деяких регіонах Бельгії, Німеччини, Франції в органічних яйцях знаходили підвищені концентрації важких металів (свинцю, ртуті, кобальту та талію). В окремих випадках їх уміст в органічних яйцях перевищував уміст у кліткових яйцях із тих самих регіонів удвічі-вшестеро.
Основним джерелом надходження цих металів у яйця були забруднені ними ґрунт і рослинність. Однак у менш забруднених регіонах їх уміст у яйцях був відчутно меншим і не відрізнявся за способами утримання птиці.
В Україні подібних досліджень не проводили, але, враховуючи значно менший рівень індустріалізації країни й хімізації сільського господарства, ніж у розвинених західних країнах, можна очікувати, що хімічне забруднення органічних яєць буде також значно меншим.
Додати коментар