Незбалансоване удобрення призводить до нагромадження нітратів у овочах
Однією з основних причин нагромадження нітратів у овочах є їх незбалансоване живлення основними біогенними елементами. За надлишку добрив (особливо азотних) рослини пригнічені, грубі та уражуються хворобами.
Коли з ростом рослин дози азотних добрив збільшують урожай капусти білоголової, і вміст нітратів. Але є певна межа, коли підвищення доз добрив не збільшує урожайності, однак вміст нітратного азоту в рослинах зростає.
Зокрема, запаси азоту поповнюються з органічними і мінеральними добривами, післязбиральними залишками рослин, грозовими дощами.
Після сильної грози рослини отримують від 7 до 15 кг легкозасвоюваного азоту на кожному гектарі. Після таких дощів всі рослини зеленіють і чудово ростуть, в них збільшується і вміст нітратів.
Якщо у період вегетації рослин випаде невелика кількість опадів, урожайність овочевих буде низькою, але вміст сухої речовини, цукрів, вітаміну С – високий, вміст нітратів – низький.
Нестача фосфору може найбільше спричинити нагромадження нітратів, бо він стимулює активність нітроредуктази. В одних випадках внесення фосфорних добрив знижує вміст нітратів, в інших – сприяє нагромадженню.
Калій бере участь у процесах вуглеводневого обміну, побічно впливає на синтез білків. Тому за внесення азоту і калію в рослинах вміст органічного азоту збільшується, а мінерального (нітратів) – знижується. Особливо це характерно для капусти, моркви, столових буряків. Проте в інших випадках застосування калійних добрив може підвищувати вміст нітратів в овочах.
Додати коментар