Які чинники сприяють поширенню однієї з найнебезпечніших хвороб соняшнику
Поширенню однієї з найнебезпечніших хвороб соняшнику – фомопсису – сприяють підвищена температура (+20…+26 °С) і відносна вологість повітря 60-90%.
Інтенсивність розвитку захворювання напряму корелює з кількістю дощовитих днів у період бутонізації та цвітіння соняшнику, а також із частотою й кількістю опадів упродовж літа.
Ступінь шкідливості хвороби й інтенсивність прояву захворювання рослин соняшнику зумовлюється різними чинниками, зокрема, агротехнікою (строками посіву культури, характером мінерального живлення) рослин, загальним фізіологічним станом, анатомо-морфологічними особливостями листків і проникністю клітинних мембран.
Вирішальний вплив на результат взаємодії живитель-паразит у полі починаючи від прояву перших симптомів до кінця вегетації, належить температурі й опадам, від яких залежатиме й період зараження рослин.
Водночас після прояву симптомів хвороби патогенез може зупинитися під впливом високої температури (понад +30 °С) протягом тривалого часу. Зруйнована частина листків не впливатиме на урожай і якість насіння, оскільки загальна поверхня листків є досить великою.
Довідка
В Україні фомопсис соняшнику вперше було виявлено в 1985 рокі в Закарпатській області, а в 1992 році епіфітотія хвороби охопила вже центральну, південно-степову й лісостепову зони України, і в 1994 році її вогнища виявляли повсюдно на посівах культури.
Незважаючи на те, що збудник фомопсису соняшнику було включено до переліку карантинних об’єктів ще в 1986 році, зупинити поширення хвороби ні селекційно-генетичними, ні хімічними засобами не вдалося, а відбулося стрімке розширення її ареалу, що створило загрозу виробництву насіння соняшнику в Україні та збереженню якісних його показників.
Додати коментар