Агромаркет

В Україні планують ввести сертифікат походження риби

В Україні планують ввести сертифікат походження риби

З незаконним рибальством в Україні боротимуться, запровадивши сертифікат походження риби та систему простежуваності виловів. Якщо риба буде виловлена без дозвільних документів, вона не отримає сертифікат.

Про це повідомив голова Держрибагентства Ярема Ковалів.

«Без сертифікату її неможливо буде продати, ми позбавляємо браконьєрство економічного змісту»,  ̶  зауважив він.  

Ярема Ковалів зазначив, що, за оцінками експертів, тіньовий ринок риби в Україні становить щонайменше 150 тис. тонн на рік, або 6 млрд грн., які вийдуть з тіні завдяки сертифікату.

Впровадження сертифікату має й важливу екологічну складову і необхідне для підтримання сталих запасів риби у водоймах.

Експерт Офісу підтримки реформ Костянтин Дем’яненко відзначив, що в ЄС система сертифікації вважається ключовим фактором для забезпечення простежуваності водних біоресурсів у комерційних операціях. Розробляючи законопроект, експерти спиралися на досвід Данії, Великої Британії, Словенії, Естонії та Норвегії а також директиви Генеральної комісії з питань рибальства у Середземномор’ї (GFCM).

«Закон передбачає створення централізованого механізму електронної звітності про перші операції з переміщення водних біоресурсів та продукції з них. Протягом 24 годин з моменту вивантаження риби з човна на рибоприймальний пункт або з моменту її першого продажу рибалкою переробнику чи торговій мережі, центральна інформаційна система Держрибагентства отримує відповідну електронну звітність», – розповів Костянтин Дем’яненко.

Усі подальші продажі, за його словами, відбуватимуться зі збереженням первинної документації, яка на будь-якому етапі має підтвердити законність походження риб.

Сертифікація також стосуватиметься фермерської й імпортної риби.

Держрибагентство сподівається, що Верховна Рада прийме законопроект до кінця 2017 року, і з 1 січня 2018 року система сертифікації та простежуваності запрацює.

На повномасштабний запуск системи, включаючи електронний портал з інформацією для споживачів, може знадобитися до трьох років.

Вся електронна звітність забезпечуватиметься суб’єктами господарювання, без залучення держпосадовців/інспекторів. Таким чином, корупційні ризики зведено до мінімуму.

«Сертифікат матиме виключно електронну форму, кожній партії риби присвоюватиметься власний унікальний номер. Кожен бажаючий, і представник державного  органу, і звичайний споживач зможе зайти на спеціальний електронний портал і перевірити законність походження риби»,  ̶  повідомив Ярема Ковалів.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!