BASF підтримує студентський проект по дослідженню розвитку рослин в умовах відсутності гравітації
Перший студентський експеримент з дослідження можливості розвитку кореневої системи живців в умовах невагомості (V3PO) відправився на борт Міжнародної космічної станції (МКС). Ракета SpaceX з експериментальним проектом, який розробили три студенти аграрного факультету в м. Равенсбург, Німеччина, – Марія Koх, Рафаель Шилінг і Девід Герей, – стартувала з Космічного центру ім. Джона Кеннеді (штат Флорида, США) 19 лютого, 2017 о 9:39 за місцевим часом.
До сьогодні експерименти в умовах невагомості стосувалися лише проростання насіння. Якщо виявиться, що живці можна застосовувати для вегетативного розмноження за відсутності гравітації, це стане значним кроком на шляху до вирощування рослин у космосі та забезпечення космонавтів продуктами харчування під час довготривалих місій – таких як, наприклад, політ на Марс.
«Ми надзвичайно схвильовані, що маємо можливість провести свій дослідницький експеримент на борту МКС. Ніколи раніше там не досліджувався розвиток живців рослин без впливу гравітації. Це досвід і враження на все життя», – сказала Марія Кох.
У своєму експерименті студентська дослідницька група використала паростки рослин ficus pumila (фікус карликовий) довжиною 15 мм. Ця рослина відповідає жорстким вимогам космічних подорожей: вона досить маленького розміру, щоб поміститися в обмеженому просторі, та стійка до температурних коливань 4-28°C. Марія, Рафаель і Девід старанно висадили живці у субстрат для вирощування рослин на основі агару, який помістили у високотехнологічний контейнер для експерименту під назвою AFEx Habitat. За 36 годин до зльоту ракети цю конструкцію доправили до NASA. По завершенні дослідження у космосі контрольний експеримент проведуть на Землі, де діє сила тяжіння.
Фахівці підрозділу засобів захисту рослин BASF підтримали молодих учених науковими порадами і дослідницькими ноу-хау, надавали матеріали й технічне обладнання. Щоб розробити науково-практичну частину проекту, студенти пройшли стажування в Аграрному центрі BASF у Лімбургерхофі (Німеччина). Паростки в умовах вкрай відмінних температур і вологості потребують особливого захисту від бактеріальних та грибкових хвороб. BASF поділився своїми знаннями у цій сфері і надав засоби захисту рослин: фунгіциди з діючими речовинами Ксеміум та Інітіум допомагають зберегти живці здоровими під час досліджень на МКС, а також під час перельотів у космос і назад.
«Це найбільш захоплююче польове дослідження за всю мою практику. Дослідницька робота – це завжди відкриття нових ідей. Але до сьогодні наші випробування не виходили за межі Землі, – пояснює доктор Себастьян Рорер, голова відділу вивчення біології фунгіцидів підрозділу засобів захисту рослин BASF. – Підхід компанії BASF до інновацій базується на співпраці, і робота зі студентами – вдале підтвердження цього. Саме за такими молодими людьми майбутнє аграрної галузі і розвиток інновацій».
Марія, Рафаель і Девід, які навчаються за програмою аграрного спрямування, розпочали проект V3PO у 2015 році у межах факультативного наукового клубу Школи Едіт Штайн (м. Равенсбург та Аулендорф, Німеччина). Тепер об’єкт дослідження протягом 30 днів буде знаходитися в космосі, після чого повернеться на Землю для аналізу результатів. Це перший німецький студентський проект, який був включений в освітню програму NASA. Рафаель з команди V3PO прокоментував так: «Зазираючи далеко в майбутнє, коли сільське господарство у космосі стане реальністю, – можливо, сьогодні ми є його першовідкривачами».
Додати коментар