Конференція ГІС і ДЗЗ-технологій, компанії Pіxel Solutіons, 5 грудня 2012 року
Конференція ГІС і ДЗЗ-технологій
Сучасні програмні рішення дозволяють комплексно відстежувати розвиток посівів на великих площах, з високою точністю прогнозуючи їх урожайність.
Поглиблення знань щодо практичного використання програм для точного землеробства, можливостей ефективного їх застосування в умовах різних господарств – це нагальні потреби вітчизняної аграрної галузі. Важливим чинником впровадження цих рішень є можливість якомога точніше прогнозувати та планувати, наприклад, майбутній розмір врожайності польових культур на великих площах, що у підсумку дозволяє більш чітко розуміти перспективи ведення діяльності.
Про моніторинг стану посівів зернових культур, прогнозування їх врожайності та оперативне отримання відповідної систематизованої інформації багато говорили на першій тематичній конференції «Від завдань до втілення», присвяченій використанню геоінформаційних систем і технологій та дистанційного зондування Землі, що її проводила в Києві у грудні минулого року компанія Pіxel Solutіons. На стратегічній важливості аграрного блоку питань конференції наголосив генеральний директор Pіxel Solutіons Вадим Чорний, відзначивши широкі перспективи цього напрямку розвитку. Підтвердженням цього був великий інтерес присутніх керівників та спеціалістів агропідприємств, зокрема представників агрокомпаній «Астарта-Київ», «Мрія» та інших.
Відкривала аграрний блок представник державної компанії «Дніпрокосмос» Анастасія Коваль, котра навела приклади використання вітчизняних супутників типу «Січ-2» для моніторингу стану посівів, продемонструвавши результати співпраці з господарствами Центру України.
Досвідом успішного впровадження програмного комплексу ENVІ 5.0 у навчальному процесі на базі Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна поділився Олександр Третяков. Його навчальна модель дозволяє використовувати цей сучасний програмний продукт для наступних кадастрових рішень.
Начальник відділу аграрних проектів Pіxel Solutіons Анатолій Востоков познайомив з результатами впровадження системи автоматичного оцінювання за даними ДЗЗ, відзначивши значну економічну ефективність від її застосування. Він розповів про результати використання програмного продукту, назвавши показник в 0,566 млн грн на площі 5000 га. Доповідач виокремив такі основні етапи впровадження: визначення переліку культур, що будуть моніторитися, визначення контролю вегетаційних фаз, планування прицільної зйомки, обробка космічних знімків, формування оцінок полів, аналітичні описи полів, контроль врожайності з використанням всіх «контрольних» фаз, формування аналітичної звітності, завантаження матеріалів в систему і надання захищеного лінка.
Підбив підсумки аграрного блоку доповідей конференції технічний директор Pіxel Solutіons Олексій Леонтьєв з презентацією системи автоматичного оцінювання стану полів і прогнозування врожайності – АГРО-ГІС, що вже впроваджена в Україні і перебуває в стадії технічної апробації в Російській Федерації. Унікальною особливістю програмного продукту є можливість комплексної уніфікації багатьох типів даних, зведення в єдину систему даних ГІЗ-ДЗЗ, аналітики, GPS-моніторингу, що у підсумку дає змогу отримати інтерактивну карту конкретних полів. Також наголошувалося на використанні комбінації технологій обробки космічних знімків, що дозволяє виділяти регіони з максимальним економічним ефектом (врожайністю). Причому наводився приклад вітчизняного агрохолдингу, з яким компанія співпрацювала 2012 року і надала прогнозні показники врожайності з високою точністю – щодо озимих зернових культур точність становила близько 96%, просапних (соняшник) – у межах 90–91%, кукурудза – близько 95%. Таке рішення забезпечило великому агрохолдингу можливість планування діяльності на середньострокову перспективу та укладення форвардних контрактів на продаж певних партій продукції.
На наступний рік у планах Pіxel Solutіons – проведення розширеної конференції з формуванням прикладних тематичних секцій, де особлива увага приділятиметься секції складних геопросторових проектів.
Довідка
Перша тематична конференція, присвячена використанню геоінформаційних систем і технологій та дистанційного зондування Землі, організована компанією Pіxel Solutіons. Конференцію відвідало понад 70 ключових фахівців з 56 компаній та підприємств України. У заході брали участь топ-менеджери компаній EXELІS VIS (розробник програмного комплексу ENVІ), Trіmble ІNPHO (фотограметричні рішення ІNPHO), «Совзонд». Почесним гостем конференції був Ерік Дуклос-Жендро, менеджер концерну ASTRІUM у країнах Європи.
Інформаційним партнером Pіxel Solutіons в галузі аграрного ринку є лідер цього напрямку журнал The Ukraіnіan Farmer.
Володимир Євтушенко