Як контролювати аліментарну остеодистрофію у птиці

Постійний контроль за вмістом кальцію та фосфору в комбікормах і, насамперед, рівня кальцію та фосфору в крові птиці дозволяє запобігти аліментарній остеодистрофії в курей-несучок.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Для цього всі комбікорми, що надходять у господарство, перевіряють на вміст кальцію та фосфору, і за фактичними даними їх доопрацьовують і збільшують частку невідповідного нормі інгредієнта. Також системно моніторять мінеральний обмін у птиці.
У всіх вапняках, що використовують у доопрацюванні раціону птиці, потрібно мати дані щодо вмісту в них магнію, який потрібен для підтримання норми мінерального обміну птиці, але у великих кількостях інгібує всмоктування кальцію в кишківнику птиці.
На практиці потребу в кальції та фосфорі для курей-несучок за різних рівнів несучості треба розраховувати на вищу яєчну продуктивність, ніж середня по пташнику чи групі птиці. Вона на 10-15% вище за норму, встановлену для показників середньої продуктивності.
Крім того, у кормах можуть бути мікотоксини та інші токсичні речовини, внаслідок чого з організму птиці посилено виводяться кальцій і фосфор. Це також враховують за формування раціону годівлі курей-несучок.
Аліментарна остеодистрофія належить до поліетіологічних захворювань, що потребує моніторингу не лише мінерального обміну, а й усього метаболізму поживних і енергетичних субстратів в організмі.
Моніторинг здоров’я птиці на основі метаболічного профілю крові визначає показники всіх видів обміну речовин. Таким чином можна діагностувати на ранній стадії метаболічні хвороби у птиці. Найчастіше поряд із остеодистрофією це ‒ сечокислий діатез (подагра), порушення функції репродуктивних органів, жирова дистрофія печінки.