
Сучасними кормовими добавками можна підвищити продуктивність поголів’я та рентабельність свиногосподарства
Робота на фізіологічному рівні

Сучасними кормовими добавками можна підвищити продуктивність поголів’я та рентабельність свиногосподарства.
За останні 20 років у світі суттєво підвищилось споживання тваринного протеїну, зокрема свинини та яловичини. Щоправда, нині ці темпи сповільнилися, натомість набирає розвитку споживання продуктів аквакультури, яєць і птиці. Так, на основі даних USAD, FAO та статистики, Rabobank дійшов висновку, що найближчі 10 років інтенсивно розвиватимуться саме ці ринки як джерела тваринного протеїну. Однак суттєвого зростання ринку свинини очікувати не варто.
Причини різні, серед яких — курс на здорове харчування, зменшення викидів парникових газів в атмосферу. Такі пріоритети вже призвели до того, що в країнах Європи почастішали випадки закриття свинокомплексів. Водночас у світі шириться стійка тенденція до вирощування свиней без застосування антибіотиків як стимуляторів росту, а кормові компанії постійно в пошуку ефективних альтернативних продуктів, використання яких могло б збільшити рентабельність підприємства. Зокрема французька компанії «Ідена» понад 25 років розробляє такі премікси й добавки.
Підвищити однорідність поросят
2010 року Capig провів ґрунтовне дослідження на 15 тис. поросятах щодо впливу ваги новонароджених на їх подальший розвиток. З’ясувалось, що понад 50% поросят вагою меншою за 900 г гинуть під час опоросу, а решта аж до забою розвивалися й набирали вагу повільніше, ніж більші поросята в гнізді. Саме ці дані були поштовхом дослідникам компанії «Ідена» для розроблення продукту, який покращив би однорідність гнізда.
Щоб розв’язати проблему поросят малої ваги та збільшити однорідність гнізда, компанія «Ідена» вирішила працювати на клітинному рівні. Було створено кормову добавку для супоросних свиноматок Фоліко Ф, завдяки якій збільшилась кількість і якість слизової оболонки матки, що є поживним середовищем для яйцеклітин, і також збільшилась кількість закріплених яйцеклітин. До 18 дня ембріон не має пуповини — це дуже крихка вільна нитка, що розвивається в слизовій оболонці матки. Відтак основне завдання Фоліко Ф — забезпечити правильне середовище для ембріонів у слизовій оболонці матки.
Окрім створення поживного середовища на етапі імплантації плода важливими також є антиоксидантні й протизапальні процеси, щоб дати змогу яйцеклітині закріпитися в матці, інакше є дуже великий ризик абортування плода.
Як відомо, під час запалення чи стресу виділяється окис азоту з подальшим виділенням вільного активного кисню (вільні радикали). Натуральні антиоксиданти різного характеру, які входять до складу Фоліко Ф, інгібують дію вільних радикалів і таким чином захищають ембріон від їх негативного впливу.
Фітоекстракти і бета-каротин стимулюють слизову оболонку матки (утерус) — це забезпечує високий процент імплантації ембріонів, їх живлення та утворення плаценти.
На закріплення та розвиток ембріона впливає й гормональний фон. Компоненти Фоліко Ф підтримують баланс прогестерону й естрогену на рівні, необхідному для однорідного розвитку ембріонів. Окрім того, продукт впливає на утворення нових кровоносних судин, що забезпечує безперервне кровопостачання матки, маткових і пупкових артерій.
Загалом завдяки гормоноподібним й антиоксидантним компонентам (екстракт виноградних кісточок, розмарин, екстракт зеленого чаю тощо), протизапальним елементам (куркума, орегано), а також активному вітаміну А Фоліко Ф забезпечує рівень виживання яйцеклітин більш ніж на 36%.
Після відлучення поросят, коли свиноматка очікує наступного осіменіння, максимально мобілізує сили, ендогенну систему, вже необхідно вводити Фоліко Ф у раціон — він простимулює свиноматку правильно пройти цей період і створить сприятливе середовище для наступного закріплення яйцеклітин у матці.
Результати дослідження
Протягом 20 років продукт Фоліко Ф тестували на європейських свинокомплексах, де утримують поголів’я з різними генетиками, зокрема Danbred, Axiom, Choice, PIC. Загалом проведено дослідження на більш ніж 91 580 свиноматках (контрольна група) і 90 982 свиноматках (дослідна група).
Результати дослідження довели, що застосування Фоліко Ф дає змогу отримати в середньому на 0,67 поросяти більше на опорос, а також на 0,65 додаткових живонароджених поросят більше на опорос, що в рік становить +1,56 поросяти на свиноматку. Відповідно, в дослідних групах було відлучених поросят більше на 0,66, що становить додаткових 1,58 відлученого поросятм на свиноматку на рік. Продукт відмінно проявив свої властивості у таких стресових ситуаціях — спека, запальні ускладнення та відновлення антиоксидантного гомеостазу.
Отже, застосування Фоліко Ф дає змогу мати однорідніші гнізда з меншою смертністю, менше санітарних проблем на відлученні поросят, підвищити стабільну плодовитість свиноматки, а також забезпечує значну рентабельність інвестицій на фермах із різною плодовитістю.
Кормову добавку Фоліко Ф додають у корм супоросних свиноматок у дозі 2–2,5 кг/т повнораціонного комбікорму з розрахунку 600–650 г продукту на одну свиноматку за весь період супоросності.
Покращити якість туші
Як відомо, у свиней на відгодівлі після набирання ваги 60 кг починається утворення й відкладання жирової тканини. Через фізіологічні особливості надлишок виробленої печінкою енергії спрямовується на утворення ліпосомальних тканин, які згодом призводять до утворення жирової тканини. Тож у компанії «Ідена» пос тавили за мету максимально інгібувати утворення ліпосомальних тканин, тим самим спрямувавши енергію на утворення м’язової тканини. У результаті створили продукт ВаліМП, який регулює цей процес.
Продукт складається з комплексу ферментних кофакторів, ізофлавоноідів та рослинних екстрактів — цикорію, розмарину, виноградних кісточок, сапоніни з пажитнику тощо, які підвищують ефективність використання кормів у період відгодівлі, знижуючи конверсію. ВаліМП впливає на клітини, що відповідають за ліпогенез, завдяки чому обмежує відкладення жиру і водночас збільшує утворення білка в м’язах, збільшуючи вагу туші на 1,8 кг. Окрім того, продукт покращує функціонування енергетичного та білкового балансу.
Щоб з’ясувати вплив ВаліМП на показники росту й характеристики туші свиней на відгодівлі, продукт досліджували, порівнюючи його з Рактопаміном, який задавали для збільшення м’язової маси свиней. Було створено контрольну й три дослідні групи: ВаліМП, Рактопамін і ВаліМП + Рактопаміном.
Оскільки в багатьох країнах світу Рактопамін заборонено, крім Південної Америки, дослідження проводили в Бразилії на 2800 свинях генетики РІС. У результаті дослідна група, що отримувала ВаліМП, мала такі самі результати щодо конверсії корму та середньодобових приростів, що й група з Рактопаміном, але смертність була нижчою. Відтак ВаліМП можна сміливо задавати як безпечний аналог Рактопаміну.
Також компанія «Ідена» має у своєму портфоліо низку продуктів для поліпшення травлення та стану здоров’я свиней:
Сорбіактив — живі лактобактерії з пробіотичною дією для нормалізації травлення й зменшення аміаку (для корму й гноївок);
Ідафікс — комплексний адсорбент мікотоксинів із фітокомпонентами для підтримання здоров’я внутрішніх органів;
Престеп — широкий спектр дії проти грам-позитивних і грам-негативних бактерій, з антиоксидантною та протизапальною дією на ШКТ.
