Овочі-Ягоди-Сад

Боротися з білокрилкою треба комплексно – від хімії до ароматних рослин та сівозміни

Боротися з білокрилкою треба комплексно – від хімії до ароматних рослин та сівозміни

Для боротьби з білокрилкою буде дієвим комплексний підхід з одночасним застосуванням хімічних препаратів і народних методів, розповіла Ірина Іщенко, заступниця начальника відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області.

Про це повідомляє «Суспільне Черкаси».

Сприятливі умови для появи білокрилки на капусті — висока температура і вологість, зазначила фахівчиня.

«Білокрилка з’являється частіше в закритому ґрунті, ніж у відкритому. Також на її появу можуть впливати такі фактори, як занадто густа посадка, погана вентиляція та обприскування замість поливу», – пояснила вона.

За словами Ірини Іщенко, повністю знищити білокрилку складно – на рослині може бути присутнім кілька її поколінь. Тому за сезон потрібні кілька обробок. Щоб розчин максимально довгий час залишався на листках, обприскування варто проводити в ранкові та вечірні години у суху погоду не менше ніж за 4-8 годин до опадів. Аби препарат діяв максимально ефективно, потрібно забезпечити максимальне потрапляння робочого розчину на нижню частину листка.

Якщо капуста росте в теплиці, швидко усунути шкідника допоможуть фумігатори.

За словами фахівчині, при невеликих масштабах зараження можуть допомогти народні засоби. Зокрема обприскувати рослини можна такими розчинами:

  • попільний: один стакан деревного попелу на 3 літри окропу. Настоюють 3 доби, перед застосуванням проціджують. Застосовують один раз на 10 діб;
  • аміачний: 1 столова ложка нашатирного спирту на відро води. Рекомендують один раз на місяць додавати таблетку нікотинової кислоти. Частіше застосовувати не можна, бо такий розчин містить азот. Надлишок цієї речовини призводить до накопичення нітратів в землі.
  • оцтовий: на 10 літрів рідини – 50 мілілітрів яблучного оцту і 30 грамів мильної стружки. Застосовують щотижня. Рекомендують потім посипати листя капусти знизу меленим гірким перцем.
  • тютюновий: 2 стакани тютюну на 1 літр води. Для профілактики – 1 раз у 15 діб, для лікування — обприскувати три дні, по одному разу в день.
  • дігтярний: 5 мілілітрів березового дьогтю на відро води, у міру появи шкідників.
  • вапняний: 0,5 кілограма хлорного вапна на 10 літрів рідини. Настояти 5 годин, застосовувати один раз у 15 діб.

Народні методи використовують на будь-якому етапі вегетації, зазначила Ірина Іщенко. Перевага такого методу, додала вона, — доступність і відсутність впливу на склад плодів.

Ірина Іщенко рекомендує для боротьби з білокрилкою залучати природних ворогів комахи — сонечко, енкарзію, та використовувати фотозахисні сітки з дрібними осередками. Клейові пастки допомагають виловити дорослих білокрилок, але неефективні проти личинок і не рекомендовані під час цвітіння. У разі наявності освітлення шкідників приваблюють ліхтарі, від яких вони гинуть. Для профілактики радить саджати декоративні рослини з сильним запахом: тютюн, шавлію, лаванду, декоративну полин, дотримуватись сівозміни, провітрювати теплиці та видаляти рослинні залишки після збирання врожаю.

Читайте також: Названо області, де ріпак найбільше пошкоджують фітофаги